c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2022_01_antysmog_3.jpg

Każdy kolejny sezon grzewczy przypomina nam o problemach jakie wywołuje fatalna jakość powietrza w wielu miejscach naszego kraju.  Smog jest ogromnym problemem w czasie pandemii koronawirusa. Pojawiło się wiele badań naukowych, wykazujących, że wysokie poziomy zanieczyszczenia przyczyniają się do częstszego występowania COVID-19.

 

Jakość powietrza w Bolesławcu monitorowana jest na bieżąco przez dwa rodzaje czujników (Syngeos i Airly), których odczyty można śledzić po zainstalowaniu darmowych aplikacji. W pierwszej połowie listopada, w naszym mieście działały „Smogowe płuca” – instalacja edukacyjna zaprojektowana przez Polski Alarm Smogowy. Efekty jej działania wykazują jasno, że Bolesławiec nie jest wolny od zjawiska smogu. Edukacja w tym zakresie jest nieustannie potrzebna.

W grudniu Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej zaproponowało uczniom klas IV – VIII konkurs „Antysmogowy plakat” . W piątek 14 stycznia ogłosiliśmy wyniki.

Oceniono 18 zgłoszonych prac wykonanych w formacie A3. Przyznano trzy nagrody główne oraz trzy wyróżnienia:

I miejsce - Julia Paszek, Szkoła Podstawowa nr 1,

II miejsce - Jakub Rott, Szkoła Podstawowa  nr 1,

III miejsce - Hanna Kurzydło, Szkoła Podstawowa nr 1,

wyróżnienie: Nikola Wieczorkiewicz – Szkoła Podstawowa nr 5, Lila Kafel – Szkoła Podstawowa  nr 1, Kacper Baryluk – Szkoła Podstawowa  nr 1.

Wystawa prezentująca antysmogowe plakaty dostępna będzie w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy do 7 lutego, gdzie oglądać ją będą mogli uczestnicy warsztatów edukacji antysmogowej prowadzonych aktualnie przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej.