c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_10_Zdrowie_psychiczne_zdrowie-225.jpg

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego przebiegały pod hasłem „Zdrowie psychiczne w świecie nierówności”.

13 października 2021 r. w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” w Bolesławcu spotkali się pracownicy placówek oświatowych, pomocy społecznej, służb socjalnych, młodzież i rodzice oraz osoby poszukujące wsparcia w problemie natury psychologicznej. W programie bolesławieckich obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego znalazły się prelekcje: „Zdrowie psychiczne w świecie nierówności”- Szymona Trzebuniaka (psycholog, psychoterapeuta); „Funkcjonowanie rodziny w dobie epidemii COVID – 19”- Małgorzaty Makowskiej (psychoterapeuta); „Kontekst różnic indywidualnych wśród dzieci i młodzieży”- Aleksandry Rzeźwickiej (psychoterapeuta); „Psychoterapia uzależnień – przyczyny nierównych szans na osiągnięcie zdrowia psychicznego” - Krzysztofa Witkowskiego (ekspert- certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień, Ekspert Wojewódzki ds. Narkotyków i Narkomanii Województwa Dolnośląskiego).

Organizatorzy spotkania zapewnili też  tzw. pokoje wsparcia w CiK „Orzeł”, które dały możliwość  indywidualnej rozmowy z psychologiem lub psychoterapeutą w celu skonsultowania problemu lub uzyskania wiedzy o możliwościach jego rozwiązania oraz wzmocnienia motywacji do przeciwdziałania trudnościom. Konsultacje odbywały się również w punktach przyjęć na terenie Wojewódzkiego Szpitala  w ramach formuły „dni otwarte szpitala”.

Organizatorami przedsięwzięcia były Środowiskowe Domy Samopomocy I i II w Bolesławcu, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu oraz Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki. Obchody przebiegały pod patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec.

Obchodom towarzyszyła wystawa twórczości uczestników bolesławieckich ośrodków wsparcia i oddziałów Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu oraz występ grupy teatralnej CiK Orzeł Hallo Grupa z prezentacją muzyczną w wykonaniu  Leny Matyjewicz. Spotkanie było również doskonałą okazją do promocji informatora o dostępnej w Bolesławcu publicznej pomocy w kryzysie zdrowia psychicznego dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948). Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego wspierany jest Światową Organizację Zdrowia (WHO). Obecnie WHO szacuje, że zaburzenia psychiczne dotyczą już co piątej osoby na świecie.