c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_09_plener_ceramiczny_2021_plener_2021-135.jpg

Za nami 57. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w Bolesławcu 2021. Obecna sytuacja pandemiczna związana z Covid – 19 ponownie wpłynęła na formułę naszego pleneru, jednak postaraliśmy się, aby nie uległa ona znacznym przekształceniom.

Tegoroczna edycja odbyła się w okresie od 27 lipca do 22 sierpnia i miała charakter hybrydowy. Niektórzy artyści, głównie spoza Bolesławca współtworzyli 57. Międzynarodowy Plener Ceramiczno – Rzeźbiarski w trybie zdalnym, prowadząc dialog międzykulturowy z pozostałymi uczestnikami naszego pleneru. Działania zostały przeprowadzone w formie online i offline. Julia Feld z San Jose w Kalifornii i Nadija Sobko z Ukrainy pracowały w swoich autorskich pracowniach, a postępami w swojej twórczej pracy dzieliły się z lokalnymi uczestnikami pleneru. Artystki „zdalne” uczestniczyły także w webinarach, podczas których uczestnicy zaprezentowali swój dotychczasowy dorobek twórczy.
W tym roku zaabsorbowani natręctwem patogenu Covid-19 zaproponowaliśmy artystom terapeutyczny leitmotiv : „Popandemiczna wizja świata” a jakie będą efekty pracy twórczej? Dowiecie się za kilka miesięcy na poplenerowej wystawie, która odbędzie się w grudniu br.
Uczestnicy Pleneru tworzyli w bolesławieckich zakładach ceramiki:
- „Ceramika Artystyczna” Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego w Bolesławcu/ Mariusz Ochocki i Oksana Fedchyshyn;
- Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o./ Janina Bany - Kozłowska, Stanisław Brach, Marta Małoszyc i Katarzyna Mazurek;
- „Manufaktura w Bolesławcu” Sp. z o.o. Sp. k./ Magdalena Gazur i Łukasz Karkoszka.
W imieniu Biura Organizacji Pleneru składamy podziękowania na ręce prezesów powyższych zakładów za trud włożony we współorganizację tego przedsięwzięcia i ugoszczenie naszych artystów. (info BOK-MCC)