c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2020_06_50lecie_kosciol_koronacja1.jpg

27 czerwca 2020 roku Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Bolesławcu obchodziła jubileusz 50-lecia. Jubileusz jest doskonałą okazją do podsumowań, refleksji oraz wspomnień  dotyczących istotnych wydarzeń z życia wspólnoty parafialnej, które na trwale wpisały się w historię miasta.

 

Kościół pw. MBNP  znajduje się przy placu Zamkowym. Kościół wzniesiony został w latach 1752-56 przez ewangelików na miejscu zamku książęcego, posiadającego średniowieczną genezę i charakter obronny. Zamek książęcy, zniszczony w 1642 r. przez wojska szwedzkie, przez ponad sto lat pozostawał ruiną. Gmina ewangelicka wzniosła ascetyczny, typowy dla protestantów, późnobarokowy kościół. W latach 1834-35 do północno-wschodniej ściany dobudowano, według projektu Engelhardta Gansela, wieżę w stylu neogotyckim, z ośmioboczną, ażurową najwyższą kondygnacją, którą wieńczy iglicowy hełm. Po II wojnie światowej przez krótki czas kościół użytkowany był przez nieliczną wspólnotę ewangelicką. W 1945 roku następuje przejęcie kościoła przez władze PRL. Budynek świątyni, pozbawiony charakteru sakralnego, zostaje zamieniony w magazyn Bolesławieckiej Fabryki Fiolek i Ampułek POLFA. W latach sześćdziesiątych – po likwidacji magazynu – obiekt ulega dewastacji i zniszczeniu w ok. 70 proc. W lutym 1969 r. zdewastowany obiekt okrył się złą sławą. Zamordowano w nim młodą kobietę, co wywołało ogromne wzburzenie mieszkańców. Ówczesne  władze komunistyczne znalazły się pod wielką presją i ostatecznie - trzy miesiące później - po 20 latach starań, następuje przekazanie przez władze państwowe zrujnowanego kościoła w dzierżawę na 39 lat, na cele kultu religijnego. W tym samym roku ks. Edward Bober został skierowany do Bolesławca, aby jako proboszcz Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy podjąć się trudnej pracy zniszczonego poewangelickiego kościoła.  W czerwcu 1969 r. rozpoczęły się prace nad odgruzowywaniem obiektu. W grudniu miała miejsce pierwsza Eucharystia (Pasterka) sprawowana przez ks. Edwarda Bobera, pierwszego proboszcza. 1 maja 1970 r. następuje erygowanie parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Oczywiście prace nad odbudową i wyposażeniem świątyni trwają nadal.  Niemal rok później następuje poświęcenie kościoła przez abp. Bolesława Kominka, a w 1972 r. błogosławieństwo trzech dzwonów z ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu, w 1976 następuje montaż czterdziestogłosowych organów wykonanych przez rodzinę Brożków z Tomisławia. Wśród doniosłych wydarzeń wymienia się  nawiedzenie kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w 1992 roku oraz przeniesienie w 1998 roku z cmentarza komunalnego na Plac Zamkowy rzeźby „Jezus, przyjaciel dzieci” autorstwa Petera Breuera z 1902 roku. Warto przypomnieć, że  pomnik był darem cesarza dla Królewskiego Sierocińca. Nadnaturalnej wielkości statua z karraryjskiego marmuru powstała inspirowana modnym wówczas kierunkiem, określanym jako „naturalistyczny barok”.

W czerwcu 2006 r. ks. prałat E. Bober, pierwszy proboszcz, budowniczy i organizator Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przeszedł na emeryturę. W 2000 roku uhonorowany został tytułem Honorowy Obywatel Bolesławca, pięć lat później przeżywał jubileusz 50-lecia święceń kapłańskich.

Następcą ks. prałata Edwarda Bobera został ks. dr Stanisław Kusik. Wraz z objęciem urzędu proboszcza  w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ks. Staniław Kusik został zamianowany dziekanem dekanatu Bolesławiec Zachód.

- Parafia to nie tylko murowany kościół, ale przede wszystkim wierni, którzy tworzą wspólnotę gromadzącą się w świątyni. To w tej świątyni rozwija się życie sakramentalne, tutaj głoszone jest słowo Boże, sprawowana jest Eucharystia. To tutaj tysiące dzieci przez sakrament chrztu św. zostało włączonych do Kościoła, przyjęło I Komunię św., sakrament bierzmowania, namaszczenia chorych, małżeństwa. Tutaj każdego dnia wierni jednają się z Bogiem i kościołem w sakramencie pokuty. O żywotności parafii świadczą także powołania kapłańskie i zakonne z tej wspólnoty parafialnej. W tym miejscu chciałbym podziękować wszystkim kapłanom pracującym w tej parafii na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Niektórzy już nie żyją. Dziękuję siostrom zakonnym ze zgromadzenia Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa, jak i Siostrom Elżbietankom. W życzliwej pamięci mam katechetów i wielu świeckich, zaangażowanych w grupach modlitewnych, stowarzyszeniach, którzy są aktywnymi uczestnikami życia parafialnego. Wielkie dzięki całej wspólnocie parafialnej, wszystkim, którzy tę parafię tworzyli, budowali kościół materialny i ten duchowy. Wszystkim Ofiarodawcom, dzięki którym to wielkie dzieło istnieje i jest świadectwem wiary tutejszej  społeczności. To także okazja, aby podziękować władzom miejskim, samorządowym za niezwykle życzliwa i twórczą współpracę dla dobra parafii i całej społeczności naszego miasta – zaznaczył ks. Stanisław Kusik w okolicznościowym wydawnictwie.

 Świętowanie złotego jubileuszu zwieńczył liturgiczny obrzęd koronacji wizerunku Matki Bożej Nieustającej Pomocy czczonej w kościele na Placu Zamkowym. Obrzędu koronacji dokonał biskup Zbigniew Kiernikowski podczas Eucharystii.

W uroczystościach jubileuszowych uczestniczyli m.in. marszałek Sejmu E. Witek, przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, delegacje okolicznych  wspólnot parafialnych oraz licznie przebyli mieszkańcy. Z okazji jubileuszu prezydent Bolesławca Piotr Roman wręczył proboszczowi pamiątkowy kielich liturgiczny, przypomniał również interesującą historię oraz współczesne dzieje kościoła przy placu Zamkowym – ważnego miejsca na mapie miasta, niezwykły wkład i zaangażowanie wspólnoty parafialnej w szereg cennych dla całej społeczności lokalnej inicjatyw.

https://www.facebook.com/umboleslawiec/videos/272782390724570/