Podczas 28 gali prezydent Bolesławca Piotr Roman ogłosił przyznanie 21 nagród: 3 nagrody w dziedzinie nauki, 4 nagrody w dziedzinie kultury, 3 nagrody w dziedzinie działalność społeczna, 11 nagród w dziedzinie sportu. Ponadto przyznano 6 nagród honorowych.

Nagrody w dziedzinach nauka, kultura, działalność społeczna, sport przyznaje Prezydent Miasta Bolesławiec na wniosek uprawnionych podmiotów, po zasięgnięciu opinii Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Bolesławiec. Nagrody potwierdza się statuetką, laureaci otrzymują również gratyfikację finansową. Dotychczas przyznano 581 nagród finansowych - zarówno zespołowych, jak i indywidualnych.

Od 2004 r. Prezydent Miasta Bolesławiec przyznaje również nagrody honorowe. Są one przyznawane za szczególnie cenne inicjatywy społeczne, które przyczyniają się do promocji miasta. Nagrodę honorową potwierdza się statuetką. Podczas tegorocznej gali nastąpiło również wręczenia nagrody za promocją Dolnego Śląska. Nagrodę otrzymało Bolesławieckie Bractwo Ceramiczne. Zaszczytne wyróżnienie wręczył marszałek Cezary Przybylski. W imieniu BBC nagrodę odebrał Jacek Rutyna – Starszy Bractwa Ceramicznego.  

 

Laureaci nagrody za promocję Bolesławca w 2024 roku 

NAGRODY HONOROWE

1.  Fundacja „Wspierajmy Zdrowie”, działająca przy bolesławieckim Szpitalu św. Łukasza, od lat realizuje inicjatywy mające na celu poprawę zdrowia mieszkańców miasta. Promuje zdrowy styl życia, organizując wydarzenia sportowe. Finansuje zakup sprzętu medycznego, prowadzi kampanie edukacyjne i informacyjne dotyczące profilaktyki zdrowotnej i pierwszej pomocy.

2. Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy 62 KS „Commando” jest organizacją angażującą się w działalność charytatywną, edukacyjną, sportową i turystyczną, pielęgnującą etos służby Ojczyźnie. Stowarzyszenie prowadzi działalność prospołeczną nie tylko w Bolesławcu, ale również na terenie całego kraju, jak i za granicą.

3. Edward Spraski,  trener judo, działacz sportowy i społeczny. Wieloletni zawodnik drużyny judo AZS-AWF Wrocław, z którą osiągnął wiele sukcesów w kraju i za granicą. Po zakończeniu kariery zawodniczej uczestniczył w zawodach weteranów na całym świecie, zdobywając m.in. srebrny i brązowy medal na Mistrzostwach Europy. W 2023 zdobył brązowy medal, reprezentując Polskę na Mistrzostwach Świata Weteranów w Abu Dhabi .

 

4. Klub MKS Bolesłavia od 59 lat promuje Bolesławiec na arenach ogólnopolskich i międzynarodowych. Zawodnicy klubu pełnią rolę ambasadorów bolesławieckiego sportu. Wielu z nich powoływanych było do reprezentacji Polski. MKS Boleslavia jest cenionym ośrodkiem kształcenia lekkoatletycznego.

  

5. Ceramika Użytkowa „GALIA” S.C. Andrzej i Agnieszka Jasiukiewicz, od wielu lat aktywnie uczestniczy w działaniach Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego. Współorganizator Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Z powodzeniem promuje bolesławiecką kamionkę na licznych targach i wystawach, m.in. w 2023 r. na wystawie bolesławieckiej ceramiki w Instytucie Polskim w Wiedniu.

  

6. Bolesławiecki Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nr 4689 to grupa wolontariuszy na czele z Michałem Szwedem, oddanych sprawie ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, która od siedmiu lat organizuje w Bolesławcu finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Przez te lata udało się zebrać w Bolesławcu łącznie 1 310 760 złotych. Zebrane środki przeznaczono na zakup sprzętu medycznego, m.in. dla bolesławieckich szpitali.

   

NAUKA

 

1. Miłosz Wojtowicz, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, laureat wielu konkursów o zasięgu dolnośląskim i ogólnopolskim, m.in. 3 - krotny laureat konkursu zDolny Ślązak: polonistycznego, matematycznego i biologicznego. Finalista ogólnopolskiego finału Olimpiady Antysmogowej.

2. Wojciech Raszczuk, uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, wybitnie uzdolniony w przedmiotach ścisłych, otrzymał stypendium Ministra Edukacji Narodowej, wyróżnienie na XX Międzynarodowej Olimpiadzie Lingwistycznej,  VI miejsce na XXI Ogólnopolskiej Olimpiadzie Lingwistyki Matematycznej.

3. Franciszek Nowak oraz Jakub Walkowiak, młodzi pasjonaci robotyki. Reprezentowali Polskę w ogólnoświatowym finale World Robot Olympiad, który odbył się w Panamie w listopadzie 2023 r., zdobywając 30. miejsce w swojej kategorii wiekowej.

KULTURA

4. Mariusz Potyszka, młody bolesławiecki artysta rzeźbiarz. Jego determinacja i artystyczna aktywność mogą być  dla wielu inspiracją oraz dowodem na to, że warto pokazać „światu” swoje talenty bez kompleksów. Laureat konkursu „Anioły Rzemiosła”. Jego prace były prezentowane w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

5. Aneta Ćwieluch, Milena Uznańska i Mikołaj Mankiewicz

Aneta Ćwieluch, reżyserka i pedagożka teatru, pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Festiwalu Teatralnego Młodzieżowe Zatargi z Teatrem, który od 9 lat odbywa się w Bolesławcu. Stworzyła wiele spektakli  nagrodzonych na ogólnopolskich festiwalach teatralnych.

Milena Uznańska i Mikołaj Mankiewicz, uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, aktywni uczestnicy pracowni teatralnej w Młodzieżowym Domu Kultury, gdzie pod okiem pani Anety Ćwieluch osiągnęli wiele spektakularnych sukcesów indywidualnych i grupowych.

6. Sławomir Gortych, autor bestselerowych powieści kryminalnych: „Schronisko, które przestało istnieć” oraz „Schronisko, które przetrwało” (premiera 2023), poruszających historyczne kwestie polsko-niemieckiego dialogu kultur. Działa aktywnie na rzecz promocji regionu, prowadząc liczne spotkania i prelekcje.

 

 

7. Milena Konieczna, uczennica 3. Publicznego Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu, kompozytorka i wokalistka. Finalistka wielu konkursów i festiwali piosenki o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej, m.in. Grand Prix w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej „Face the Music”. Występuje podczas licznych akcji charytatywnych.

SPOŁECZNE

8. Maria Wolańska, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Bolesławcu. Z wielkim zaangażowaniem pracuje jako wolontariuszka, poświęcając swój czas na działalność społeczną na rzecz seniorów, realizując inicjatywy o charakterze sportowo-rekreacyjnym, krajoznawczym i kulturalnym.

 

9. Bolesławiecki Klub Honorowych Dawców Krwi przy PCK, Oddział Rejonowy w Bolesławcu od 56 lat, krzewiąc piękną ideę pomocy ludziom chorym i potrzebującym, zebrał 60 tysięcy litrów krwi.  W ubiegłym roku z okazji jubileuszu 55-lecia zarówno Klub jak i jego indywidualni członkowie otrzymali wiele prestiżowych wyróżnień za wybitne osiągnięcia na polu propagowania idei oddawania krwi dla ratowania zdrowia i życia ludzkiego.

10. Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół realizowało liczne projekty mające na celu promocję Bolesławca oraz umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni. W grudniu 2023 w ramach Zimowego Bazaru Dyplomatycznego – SARAJEVO 2023 na stoisku polskim Stowarzyszenie prezentowało Miasto Bolesławiec i  Dolny Śląsk.

SPORT

11. Vanessa Michaluk, młoda biegaczka, która w 2023 roku zdobyła wiele nagród na arenie krajowej. Rekordzistka Polski na dystansie 80 m przez płotki. Laureatka 1. miejsca na Mistrzostwach Polski Młodzików w Słubicach na dystansach 80 m i 300 m przez płotki.

12. Stanisław Strzelecki, zawodnik MKS Bolesłavia. zdobywca złotego medalu na Mistrzostwach Polski LZS w biegu na 400 m oraz brązowego medalu na Mistrzostwach Polski juniorów młodszych na dystansie 400 m. Jest objęty szkoleniem Kadry Narodowej Juniorów.

13. Oliwier Skorupiński,  zawodnik Klubu MKS Bolesłavia, powołany do reprezentacji Polski. Wicemistrz Polski Juniorów Młodszych w biegu na 1500 m. Zajął 3. miejsce w biegu na 1 500 m w międzypaństwowym meczu U18 pomiędzy Polską, Węgrami, Słowacją, Czechami i Słowenią.

14. Klaudia Petters, wielokrotnie zajmowała miejsce na podium w multidyscyplinarnych zawodach sportowych w kraju i za granicą. Zdobyła 2 złote medale w swojej kategorii wiekowej na mistrzostwach świata Multisport Triathlon Ibiza 2023, uzyskując drugi czas spośród wszystkich zawodniczek w duathlonie.

 

15. Ewelina Czernek, zawodniczka Klubu Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” w Bolesławcu. Złota medalistka w XVII Dolnośląskim Turnieju Koszykówki Olimpiad Specjalnych oraz w konkurencji przysiadu ze sztangą. Wielokrotna zdobywczyni srebrnych i złotych medali w wyciskaniu sztangi i martwym ciągu.

16. Szymon Kut, uzdolniony zawodnik w sportach lotniczych. Laureat 1. miejsca w XVI Jurajskich Zawodach Samolotowych oraz zdobywca 2. miejsca w Samolotowych Mistrzostwach Polski w Lataniu Precyzyjnym  Juniorów.

17. Szczepan Paszek, czołowy zawodnik amatorskiego peletonu kolarstwa przełajowego i cross country, trzykrotny przełajowy mistrz Polski w Kategorii masters. Czwarty zawodnik Mistrzostw Świata w Kolarstwie Przełajowym 2023 w Hamburgu.

18. Wojciech Iwan, srebrny medalista Indywidualnych Mistrzostw Polski i brązowy medalista Drużynowych Mistrzostw Europy w dyscyplinie squash.

19. Marcin Wejk, trener piłki nożnej, prezes Klubu Sportowego KOLONIA. W 2023 roku z jego inicjatywy została utworzona i powołana do rozgrywek DZPN pierwsza w okręgu jeleniogórskim drużyna dziewcząt a następnie grupy młodzieżowe w kategoriach: trampkarz, młodzik, orlik, skrzat.

20. Klub Olimpiad Specjalnych „Olimpijczyk” Bolesławiec osiągnął wiele sukcesów w zawodach regionalnych, ogólnopolskich i międzynarodowych. Zawodnicy Klubu startowali między innymi w sportach zimowych, trójboju i biegach, mierząc się z przeciwnikami z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

21. Stowarzyszenie Klub Kolarski „Xtrabike Bolesławiec” zrzesza 35 kolarzy z Bolesławca i okolic. Drużyna osiągnęła wiele sukcesów w największych cyklach, tj. Kaczmarek Electric MTB oraz Bike Maraton i Via Dolny Śląsk, a także w pojedynczych zawodach w całej Polsce.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.

Galę uświetniły występy artystów z pracowni Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki i zespołu „Combo” działającego przy Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Bolesławcu.