c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2016_01_5_lat_bosnia_reemi-105.JPG

22 stycznia 2016 r. w Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” BOK-MCC odbyło się spotkanie z okazji jubileuszu 5-lecia istnienia, a dokładnie wpisania do rejestru KRS - „Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół”. Jubileusz był okazją do podsumowania dotychczasowych osiągnięć i zrealizowanych działań, a także wyznaczenia kierunków działań na przyszłość. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana.

 

 

Zaproszeni na uroczystość goście dziękowali członkom Stowarzyszenia za zaangażowanie na rzecz lokalnej społeczności oraz życzyli kolejnych jubileuszy i wytrwałości w realizacji wymierzonych celów. Podczas gali,  prezes Stowarzyszenia – Halina Waniak złożyła podziękowania instytucjom, firmom oraz osobom wspierających ich działalność. Wśród gości nie zabrakło członka zarządu Województwa Dolnośląskiego – Tadeusza Samborskiego, przedstawicieli władz miasta: prezydenta Piotra Romana, jego zastępcy Kornela Filipowicza, przewodniczącego Rady Miasta Jarka Kowalskiego, a także wicestarosty – Mariana Haniszewskiego, przedstawicieli gmin – zastępcy wójta gminy Bolesławiec Romana Jaworskiego, sekretarza gminy Nowogrodziec – Dariusza Jancelewicza, dyrektorów instytucji miejskich i wielu przyjaciół.

Stowarzyszenie od początku swojego działania angażuje się w przywracanie pamięci  polskich osadników na terenach obecnej Bośni i Hercegowiny. Aktywnie uczestniczy we współpracy międzynarodowej, angażuje  się w organizację Festiwalu Kultury Południowosłowiańskiej, a od 2014 roku jest współorganizatorem imprezy. Choć Stowarzyszenie działa „dopiero” pięć lat, na swoim koncie ma już wiele osiągnięć na rzecz lokalnej społeczności, o których przypomniano w formie filmu podsumowującego dotychczasową działalność przygotowanego przez bolesławiecką telewizję Azart-Sat. Podczas gali zaprezentował się chór Stowarzyszenia pod kierownictwem Józefa Herbuta. Uroczystość uświetnił również występ dzieci z Zespołu Pieśni i Tańca „Bolesławiec”, a o muzyczne powitanie zadbała Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”. Impreza odbyła się przy wsparciu finansowym Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Uprzejmie informujemy, że Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół (z siedzibą w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki w Bolesławcu, Plac Piłsudskiego 1c) znajduje się na liście Organizacji Pożytku Publicznego uprawnionych do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2015! Wystarczy w formularzu PIT wpisać numer KRS 0000376247. Otrzymane środki stowarzyszenie wykorzysta na realizację zadań statutowych. m.in.: zachowanie od zapomnienia miejsc, z których członkowie stowarzyszenia powrócili do Polski, pielęgnowanie grobów pozostawionych na cmentarzach obecnej Bośni. (info BOK-MCC)