c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_09_Dni_Boleslawca_sobota_dni_boleslawc-338.jpg

Czterodniowe święto miasta za nami. Bolesławianie w nastrojowy sposób pożegnali lato. Na scenie wystąpiła Kaśka Sochacka z zespołem.

W ramach święta odbył się „Piknik Europejski polsko - czeskie spotkania kulinarne”. Mieszkańcy mieli okazję zasmakować dań kuchni polskiej oraz czeskiej. Na scenie królowały zespoły z obu krajów: Miejska Orkiestra Dęta Bolesławiec, muzycy z Liberecky Dixieland Old Star, Happy Hours, Rockabilly Prehmat. Muzycy z Czech poderwali publiczność do wspólnego tańca. Na zakończenie wieczoru wystąpił Limboski, który swoim koncertem rozbudził emocje bolesławieckiej publiczności. Podczas Dni Bolesławca odbył się wernisaż wystawy fotograficznej prezentującej historię powojennego osadnictwa na ziemi bolesławieckiej. Wystawę można oglądać na pierwszym piętrze w budynku Bolesławieckiego Ośrodka Kultury - Międzynarodowego Centrum Ceramiki. Wśród imprez towarzyszących Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy przygotowała warsztaty „Laurka dla Norwida” oraz aktorskie czytanie Promethidiona.

Niedziela należała do bolesławieckich osadników, których historią przesiąknięty jest Bolesławiec i okolice. W tym dniu zaprezentowały się stowarzyszenia: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni ich Potomków oraz Przyjaciół, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Drohobyckiej Koło Korespondentów z siedzibą w Bolesławcu, bolesławieccy reemigranci z Francji,  Związek Sybiraków - koło w Bolesławcu. Na scenie wystąpiły zespoły folklorystyczne. „Polimusic Bolesławiec 2021” to pierwszy polikulturowy przegląd muzyki spoza Polski mieszkańców Bolesławca i okolic. Przed publicznością wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Dzień osadnika zakończył występ Mr Żarko z zespołem.

Dni Bolesławca zamknęła konferencja popularnonaukowa "Tradycja w drodze. Polscy reemigranci na Dolnym Śląsku" oraz prezentacja tradycyjnego repertuaru pieśniowego. Na bolesławieckim Rynku można oglądać wystawę prezentującą tradycje kulinarne mieszkańców Bolesławca. „Smaki dziedzictwa - wielonarodowa kuchnia bolesławian” Ekspozycja Muzeum Ceramiki zorganizowana została w ramach Dnia Osadnika i Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym organizatorem Dni Bolesławca jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury - Międzynarodowe Centrum Ceramiki.