c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_09_eko_konkursy__eko-168.jpg22 września 2021 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej – Centrum Wiedzy w Bolesławcu podsumowano tegoroczne zmagania przedszkolaków w dwóch konkursach ekologicznych; „Na baterie też jest sposób” oraz „Autobusem miejskim przez Bolesławiec”.


Konkurs w zbieraniu baterii, to działanie od lat prowadzone wspólnie przez Miejskie Centrum Edukacji Ekologicznej i Miejski Zakład Gospodarki Komunalnej.
Mimo krótszego niż zwykle okresu trwania zbiórki, przedszkolakom z siedmiu bolesławieckich placówek, udało się zgromadzić łącznie 1252 kg tych niebezpiecznych odpadów.
W rywalizacji najlepsze okazało się Miejskie Przedszkole Publiczne nr 7, które zebrało 578 kg.
II miejsce zdobyło Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 z wynikiem 208 kg baterii.
III miejsce zajęły przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 3, które dostarczyło do recyklingu 174 kg baterii.
Zwycięzcy w nagrodę pojadą do wrocławskiego Zoo. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymali bon zakupowy do wybranego sklepu.
Konkurs „Autobusem miejskim przez Bolesławiec”, to również długoletnia tradycja działań MCEE realizowanych we współpracy z Miejskim Zakładem Komunikacji. Jego celem jest podnoszenie poziomu wiedzy dzieci i rodziców na temat konieczności ochrony powietrza w mieście poprzez korzystanie z komunikacji miejskiej. Realizacja konkursu wiąże się z ogólnoeuropejskim działaniem pod nazwą Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, organizowanym co roku w tym samym terminie – 16 – 22 września. Tegoroczna edycja nosi hasło: „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”.
Do konkursu zgłoszono 113 prac, które ocenił komisja powołana przez organizatora. Zdecydowano o wyróżnieniu 24 dzieci i przyznaniu dwóch pierwszych, dwóch drugich i dwóch trzecich miejsc.
Dodatkową atrakcją konkursu była kilkugodzinna wystawa prac laureatów umieszczona w dwóch najnowszych bolesławieckich autobusach elektrycznych zaparkowanych w tym czasie na Rynku. Działanie promowało równocześnie obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.
Laureaci: I miejsce Maja Markowska z MPP nr 5, I miejsce Natalia Lach z Mali Odkrywcy, II miejsce Filip Kolanowski z MPP nr 5, II miejsce Agnieszka Galas z MPP nr 7, III miejsce Liliana Bachór z MPP nr 5, III miejsce Maja Sikora z MPP nr 3.
Wyróżnienia: Hanna Skalny, Maria Słocińska z MPP nr 1, Róża Musiał,
Anika Wróbel z MPP nr 2, Antonina Kasprzyk, Maria Roman, Oliwier Golczyk z MPP nr 3, Wojciech Czarniecki, Zuzanna Kalita, Natalia Fila z MPP nr 4, Aurelia Góra z MPP nr 6, Hanna Szpunar, Hanna Stasiak, Julia Kuczyńska z MPP nr 7, Martyna Nowacka, Lena Orłowska, Emilia Oleśków z Kraina Marzeń, Kacper Rak, Oliwia Król, Jan Szuter, Dawid Przybylski, Marek Kwiotek z Mali Odkrywcy, Paulina Marczyńska, Hanna Żukowska z Smerfiki.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy.
Nagrody sfinansowano z budżetu miasta Bolesławiec oraz Miejskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej. (info MCEE)