c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_05_wyzwolenie_wyzwolenie-224.jpg

8 maja 2021 r. delegacje samorządów miejskiego, gminnego i powiatowego, z prezydentem Bolesławca Piotrem Romanen, starostą Tomaszem Gabrysiakiem i zastępcą wójta Romanem Jaworskim na czele, żołnierze 23 ŚPA, służby mundurowe Powiatu Bolesławieckiego, kombatanci, harcerze - pod pomnikiem Żołnierzy II Armii WP - uczcili 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej.

 

W tym roku po raz szósty, 8 maja obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. 24 kwietnia 2015 roku Sejm zniósł Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności z 9 maja. Od tego roku zwycięstwo nad nazistowskimi Niemcami obchodzimy 8 maja.

Święto ustanowione zostało w celu upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Narodowy Dzień Zwycięstwa jest świętem państwowym.

Należy przypomnieć, że II wojna światowa zebrała najwięcej ofiar w historii ludzkości i miała dramatyczne następstwa dla obywateli państw biorących udział w wojnie. W ciągu 6 lat wojny zginęło ponad 60 milionów ludzi, straty wśród ludności cywilnej wyniosły  niemal 33 miliony ludzi. Polacy uczestniczyli w większości działań wojennych na frontach całego świata. Do dzisiaj rozmiar strat i zakres represji wojennych nie jest dokładnie znany. W Polsce jest jeszcze bardzo wiele rodzin, które nie znają losów swoich bliskich, osób represjonowanych w czasie II wojny światowej pod okupacją niemiecką i okupacją sowiecką. Historycy szacują, że Polska straciła niemal sześć  milionów swoich obywateli.