c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2021_03_GOO_029_YTDK_SM_FB_czesc2_002_dziewiatka_1080x1350px.jpg

Już w najbliższy weekend, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, odbędzie się festiwal online YouTube Dni Kultury.

Aż 30 teatrów i grup teatralnych pokaże swoje premiery, archiwalne spektakle oraz materiały zza kulis. Nasz ośrodek ma swój czynny udział w tegorocznej edycji YTDK. BOK-MCC jest producentem spektaklu „Wyspa Chudych” zrealizowanego przez Teatr Dziewiątka, którego instruktorem i reżyserem jest Aneta Ćwieluch, instruktor pracowni teatralnych w BOK-MCC. Próby do spektaklu odbywały się również w Młodzieżowym Domu Kultury w Bolesławcu. Warto dodać, że spektakl znalazł się w ekskluzywnym gronie 8 laureatów, którzy otrzymali grant na realizację zadania.

Premiera spektaklu 26 marca o godz. 16.00:

https://www.youtube.com/watch?v=8OicykWNZmU

O spektaklu: 

Wyspa Chudych to spektakl oparty na dramacie Karoliny Maciejaszek. Opowiada historię polskich dzieci w czasie II wojny światowej, znajdujących się w obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi. To właśnie dorośli - oprawcy mają wpływa na tę ich egzystencję, ale też rodziny, rodzice dzieci, którzy jakby o nich zapomnieli, a ciągle są w ich pamięci,  jak również tradycje rodzinne i dom. Większość sytuacji na scenie ma analogię w dziecięcym życiu rodzinnym,  to taki ich sposób na przetrwanie. Widowisko stworzone zostało w konwencji dwóch planów, gdzie zabawa jest przykrywką dla ciężkich przeżyć i wspomnień, przepuszczonych przez wyobraźnię dzieci.  Przedstawienie utkane z delikatnej społecznej osnowy to równocześnie ukłon w stronę wymagającego wrażliwego widza.

Teatr Dziewiątka:

- reżyseria - Aneta Ćwieluch, 

- scenariusz - Aneta Ćwieluch na podstawie dramatu Karoliny Maciejaszek,

- kostiumy - Beata Chojnowaka, 

Spektakl otrzymał Nagrodę Publiczności na Ogólnopolskim Festiwalu Relacje Międzypokoleniowe W Stalowej Woli we wrześniu 2020 r. oraz Wyróżnienie I stopnia dla reżysera Anety Ćwieluch, Nagrodę Główną na 38 Konfrontacjach Teatrów Młodzieżowych w Łodzi w październiku 2020 r.