c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2020_08_BSC_niedziela_bsc_niedz-537.jpg

Za nami 26. Bolesławieckie Święto Ceramiki, pięć dni największych targów ceramiki użytkowej i artystycznej. Oprócz ceramiki na uczestników czekały tu kameralne wydarzenia artystyczne i sportowe.

W tradycję Bolesławieckiego Święta Ceramiki wpisała się wystawa „Nowe wzornictwo w ceramice bolesławieckiej” oraz poplenerowa wystawa Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno –Rzeźbiarskiego – w tym roku specjalna edycja lokalna. Muzeum Ceramiki  prezentuje (do 25.10.2020 r.) twórczość artystów plastyków związanych z regionem bolesławieckim „Artyści Ziemi Bolesławieckiej”-  wystawa w ramach cyklu "Przyjaciele dla nowego muzeum". Miejska Biblioteka Publiczna - Centrum Wiedzy przygotowała wystawę prac Jana Kantego Pawluśkiewicza  „Laikonyka Krakowskiego Sensy - Byty – Mary”. W PIT - wystawa planszowa „1000 lat Górnych Łużyc”. Oficjalnemu otwarciu 26. Bolesławieckiego Święta Ceramiki towarzyszył happening artystyczny 56. Pleneru Ceramiczno - Rzeźbiarskiego z udziałem grupy teatralnej BOK – MCC oraz recital fortepianowy - Daniel Grupa.

Dla rodzin przygotowano otwarte warsztaty plastyczne - malowanie makiety bolesławieckiego Rynku. Niezwykle widowiskowe wydarzenie artystyczne przygotowało stowarzyszenie bolesławianie.eu. Tegoroczna edycja Glina Show przebiegała pod hasłem „Bolesławianie w stempelki grają i pandemii się nie dają".

W tym roku na bolesławieckiej scenie wystąpili: Kamila Bakalarczyk z zespołem „Tribute to Roxette”,  Patrycjusz Gruszecki Kwartet, EURO BAND” - finał polsko - czeskich warsztatów, Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”, pracownia Mażoretek z BOK-MCC, pracownia tańca hip-hop Canon i Canonki z BOK- MCC, zespoły MDK: Iniemamocne, Iniemamocne Juniorki oraz Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec”. Największe przeboje muzyki klasycznej i filmowej wykonał żeński kwartet smyczkowy, The Beatles na jazzowo - GaDMu Trio. Teatry Stary zaprosił na „Wyspę chudych” - spektakl "Teatru Dziewiątka" z Lubania w  reż. Anety Ćwieluch. W ofercie BOK- MCC znalazło się kino plenerowe. Mimo że w nowej lokalizacji, niesłabnącą popularnością cieszyła się giełda staroci.

Po raz pierwszy odbył się w Bolesławcu „Bieg Golema”. Biegowe wyzwanie cieszyło się wielkim uznaniem zawodników. Tradycyjnie odbył się ,,Bieg po ceramiczną filiżankę - bieg po schodach". Warto zaznaczyć, że z roku na rok przybywa fanów tego oryginalnego biegu.

Dla wszystkich, którzy nie mogli przybyć na tegoroczną edycję święta, lokalni producenci już przygotowują nowe kolekcje ceramiki.