c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2020_01_norweska_pucklera-337.jpg

Na XVI sesji Rady Miasta Bolesławiec gośćmi specjalnymi była delegacja z norweskiego „Telemark Museum” – dyrektor Jurunn Sem Frue oraz Ann-Kathrin Samuelsen, Christine Hermansen, Karolina Szawica. Delegacja z Norwegii przebywa w Polsce w związku z możliwością realizacji wspólnego projektu z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

 

 

 

Muzealnicy rozpoczęli prace nad wspólnym wnioskiem projektowym. Ich celem jest realizacja projektu „Porsgrunn - Bolesławiec na europejskim szlaku ceramicznym”, który umożliwi działania infrastrukturalne oraz przygotowanie ciekawej oferty edukacyjnej i wystawienniczej zarówno dla mieszkańców, jak i turystów. Po stronie polskiej działania dotyczą nowej siedziby Muzeum Ceramiki – pałacyku Pücklera  przy ul. Zgorzeleckiej - zapowiada Anna Bober – Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki w Bolesławcu. Partnerzy zamierzają dzielić się wiedzą i umiejętnościami oraz podnosić swoje kompetencje.

Podczas sesji dyrektor Jurunn Sem Frue zaprezentowała „Telemark Museum”, które obejmuje większość okręgu Telemark w Norwegii, od miast Kragerø do Ulefoss. Muzeum zarządza sześcioma różnymi jednostkami muzealnymi, łącznie administruje 110 budynkami, w tym Muzeum Porcelany w Porsgrunn.