c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2020_01_oplatek_niepelnosprawnych_2020_oplatek-161.jpg

Od 20 lat, w Bolesławcu odbywa się jedno z największych na Dolnym Śląsku opłatkowe spotkanie osób niepełnosprawnych. W jubileuszowym spotkaniu udział wzięło ponad 600 osób, mieszkańcy wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego. Uroczystość rozpoczęła msza święta celebrowana przez biskupa pomocniczego Marka Mendyka, która tradycyjnie, każdego roku rozpoczyna spotkanie.

 


Na zgromadzonych czekał ciepły posiłek i paczki z żywnością. Nie zabrakło również części artystycznej. Na scenie wystąpili podopieczni Powiatowego Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych, II Środowiskowego Domu Samopomocy, dzieci z pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury. Oprawę muzyczną przygotował chór „Cantate Deo” i Miejska Orkiestra Dęta „Bolesławiec”.

Dla wielu niepełnosprawnych i ich opiekunów to jeden z najważniejszych dni, na który czekają cały rok. Jest to jedna z nielicznych okazji do wyjścia z domu, spotkania ze znajomymi.

Głównym organizatorem spotkania opłatkowego jest Powiat Bolesławiecki z udziałem Stowarzyszenia Rodziców Dzieci i Młodzieży Specjalnej Troski. Organizacja tak wielkiego przedsięwzięcia wymagała pracy wielu osób. Wielkie podziękowania należą się ponad 150 wolontariuszom - uczniom szkół średnich, harcerzom z hufca im. Szarych Szeregów i żołnierzom z 23. Śląskiej Brygady Artylerii, którzy przez dwa dni przygotowywali salę na imprezę, szykowali i serwowali posiłki. Nad prawidłowym przebiegiem technicznym imprezy czuwali pracownicy Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki w Bolesławcu. Do udziału w organizację włączyły się wszystkie gminy i ośrodki pomocy społecznej z terenu powiatu, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Caritas, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu, a także liczne grono sponsorów. (info Starostwo Powiatowe)