c_200_140_16777215_00_images_stories_info_2019_10_autobusy_umowa_autobusy-446.JPG

Marszałek województwa Cezary Przybylski i prezydent Bolesławca Piotr Roman podpisali umowę na dofinansowanie do zakupu autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

 

Umowa dotyczy zakupu dwóch autobusów bezemisyjnych o alternatywnych, elektrycznych systemach napędowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Łączna wartość wydatków kwalifikowalnych wynosi 4 002 000 zł. Dofinasowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 stanowi 85 % wydatków, tj. 3 401700 zł.

- W ubiegłym roku, w ramach środków unijnych udało się kupić 13 nowych, niskoemisyjnych autobusów. Dziś przekazujemy pieniądze na kolejne dwa – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa.

Jeszcze w tym roku ogłoszony zostanie przetarg na zakup autobusów.  Elektryczne autobusy wyjadą na ulice Bolesławca w 2021, ponieważ okres oczekiwania na odbiór zamówionego autobusu wynosi niemal rok. Warto wspomnieć, że miasta, które inwestują w ekologiczny tabor, wpisują się w światowy trend. Autobusy elektryczne są ciche i całkowicie bezemisyjne w miejscu użytkowania, co przekłada się na zdrowie mieszkańców.

Prezydent Piotr Roman zwraca uwagę, iż wprowadzenie bezpłatnej komunikacji na terenie miasta  oraz wymiana taboru autobusowego komunikacji miejskiej MZK jest kolejnym elementem poprawy jakości powietrza w Bolesławcu. Nowoczesne autobusy i bezpłatna komunikacja mają na celu zachęcenie jak najwięcej osób do korzystania z transportu publicznego.