Powieść „Tam gdzie rodzi się życie” jest wielowątkowa. - To jest książka o nadziei – akcentuje autor. Z. Kijas w swojej powieści, której akcja rozgrywa się XIX-wiecznej Europie, na ziemi śląskiej, w Nysie i okolicach, w czasach wzmożonych ruchów rewolucyjnych i wojen odnotował: „(…) powieść nie jest kronikarską relacją wydarzeń, lecz raczej próbą wejścia w głąb problemów, jakie niesie życie, jak depresja, materialna czy duchowa bieda, choroba, cierpienie, śmierć…, ale także szukanie własnej drogi życia…, wierne trwanie na obranej drodze, pomimo trudności i przeciwności…”.
Promocja powieści historycznej o czterech wyjątkowych kobietach XIX wieku - niosących bezinteresowną pomoc cierpiącym i potrzebującym - przyciągnęła liczne grono zainteresowanych odpowiedzią na wciąż aktualne pytania: Jak mądrze pomagać?, Jak swoją pomocą nie poniżyć potrzebującego?, Jak towarzyszyć w cierpieniu? Na te i inne pytania odpowiadał obszernie i z charyzmą o. Z. Kijas, którego do napisania zainspirowały siostry Elżbietanki. Wydanie książki „Tam, gdzie rodzi się życie” zbiegło się ze 175. rocznicą powstania Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety oraz z 200. rocznicą urodzin założycielek – bł. Marii Luizy Merkert i Franciszki Werner.
Spotkanie prowadzili Ewa Lijewska-Małachowska, dyrektor Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum ceramiki oraz ks. prałat Andrzej Jarosiewicz, rektor Bolesławieckiej Bazyliki Maryjnej. Fragmenty powieści zaprezentowała Eliza Sondaj, w oprawie muzycznej Mirosława Kuca i Wojciecha Andrzejewskiego.
Ojciec prof. dr hab. Zdzisław Józef Kijas, franciszkanin, nauczyciel akademicki, wybitny teolog, pracownik watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, autor wielu książek i artykułów naukowych. Laureat nagrody naukowej im. Włodzimierza Pietrzaka i włoskiej nagrody literackiej „Come Barbara 2011” w Rieti.