- Projekt ten został napisany po to, by w prosty sposób zapoznać dzieci (a poprzez nie również rodziców) z pojęciem smogu i zanieczyszczenia powietrza – informuje autorka projektu Magdalena Bąkowska. Kwestia smogu w Polsce nie zostanie rozwiązana co najmniej jeszcze przez kilka najbliższych lat. W najlepszym wypadku, za jakiś czas, problem przestanie się pogłębiać, ale jeszcze długo nie zniknie. Dlatego tak ważne jest, by dzieci oraz ich rodzice mieli tego świadomość oraz wiedzę na temat tego, jak się przed smogiem chronić. Wiedzę taką powinny posiadać również placówki zajmujące się wychowaniem i kształceniem wiedzy – zwraca uwagę autorka.
Projekt smogowy dla nauczyli poprzedziła prezentacja Krzysztofa Smolnickiego, prezesa Fundacji Ekorozwoju, który podkreśla fakt, iż problem zanieczyszczenia powietrza ma rzeczywisty wpływ na zdrowie ludzi oraz komfort ich życia codziennego.
Problem smogu - pojęcie funkcjonujące już 1952 roku w Londynie, gdzie między 5 a 9 grudnia stwierdzono 4 tys. zgonów - skala zagrożenia życia i zdrowia, większa wiedza świata medycznego o schorzeniach spowodowanych smogiem, np. choroby układu krążenia, alergie oraz obowiązujące w innych państwach standardy i normy na piecie i paliwo, a także o możliwości zakupu w marketach przestarzałych i pozaklasowych pieców, których sprzedaż jest w Polsce dozwolona - to problemy, które m.in. porusza w swojej prezentacji prezesa Fundacji Ekorozwoju.
Edukacja już od najmłodszych lat może spowodować nowe podejście do spraw ochrony środowiska. Katastrofalne skutki londyńskiego smogu sprzed 65.lat, zmieniły - w zakresie problemu zanieczyszczenia powietrza - mentalność nie tylko Brytyjczyków, ale również innych narodów, wciąż jednak jest to problem wielu państw, w tym Polski.
Dane pomiarowe jakości powietrza dla Bolesławca dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta w zakładce „Jakość powietrza w Bolesławcu”. Oprócz ogólnych informacji o smogu, niskiej emisji, sposobów dbania o jakość powietrza oraz ochrony zdrowia przed zanieczyszczeniami powietrza, można sprawdzić aktualne parametry jakości powietrza w Bolesławcu z monitoringu prowadzonego przez stację WIOŚ przy ul. Słowackiego. „Jakość powietrza w Bolesławcu” – www.boleslawiec.eu