Życie 34-letniej Dominiki Lehmann związane jest od zawsze z Bolesławcem. Jej pasją są wycieczki krajoznawcze i rowerowe. Uwielbia spotkania z przyjaciółmi oraz taniec. W czerwcu 2016 roku pojawiły się pierwsze symptomy chorobowe, które zaniepokoiły Dominikę. Już w lipcu po licznych badaniach okazało się, że Dominika choruje na ostrą białaczkę szpikowa i żeby żyć potrzebuje przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Niestety, pomimo zarejestrowanych w polskim rejestrze Poltransplantu ponad 1.100.000
potencjalnych Dawców, i ponad 29 milionów w bazach na całym świecie - nie ma aktualnie Dawcy, który byłby zgodny genetycznie z Dominiką.
- Zwracam się z prośba do wszystkich ludzi, którym nie jest obojętny los chorych na białaczkę. Proszę o rejestracje w bazie Dawców szpiku. W ten sposób możecie uratować życie mi i innym potrzebującym, za co będę dozgonnie wdzięczna” – apeluje Dominika. Kilka lat temu zarejestrowałam się w bazie Dawców szpiku, ponieważ bardzo chciałam komuś pomóc. Teraz sama potrzebuję takiej pomocy” – dodaje.
Pomóż Dominice i innym!
Rejestracja podczas Dnia Dawcy będzie prowadzona za pomocą pobrania wymazu z
wewnętrznej strony policzka:
Sobota, 11 lutego 2017 r.
1. CH City Center, godz.: 10-18, ul. Asnyka 1, Bolesławiec
2. ZSOiZ w Bolesławcu, godz.: 10-16, ul. Komuny Paryskiej 6, Bolesławiec
Niedziela, 12 lutego 2017 r.
1. CH City Center, godz.: 10-18, ul. Asnyka 1, Bolesławiec
2. ZSOiZ w Bolesławcu, godz.: 10-16, ul. Komuny Paryskiej 6, Bolesławiec
3. Świetlica Parafialna, godz.: 10-16, ul. Elizy Orzeszkowej 3, Bolesławiec
4. GOSiR w Osiecznicy, godz.: 10-16, ul. Lubańska 29B, Osiecznica
Kto może zostać dawcą?
Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.
O Fundacji
Fundacja DKMS to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której
zarejestrowanych jest i ponad 1 038 000 (grudzień 2016) potencjalnych dawców szpiku, a już 3 741 (grudzień 2016) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.(na podst. info Fundacja DKMS))