Zaproszonym wykładowcą był student Stacjonarnych Studiów Doktoranckich Nauk Historycznych Uniwersytetu Wrocławskiego,  Pan Marek Szajda.  Tematem spotkania była historia różnych mniejszości narodowych przyjeżdżających na Dolny Śląsk po II Wojnie Światowej.  W tym czasie oprócz Polaków,  Dolny Śląsk zasiedlali niemieccy autochtoni, Ukraińcy i Łemkowie przesiedleni w ramach Akcji Wisła, Romowie, Grecy i bardzo liczna grupa Żydów . Ciekawy wykład: pod tytułem  ‘Reemigranci, osadnicy, ocaleni z obozów. Wymiana ludności na Dolnym Śląsku w latach 1945 - 1950 na przykładzie wybranych powiatów’ - przelatany był prezentacją map i dokumentów ukazujących różne grupy repatriantów, osadników, przesiedleńców  a także fragmentami filmów dokumentalnych pozyskanych z kronik filmowych, nagrywanych przez osoby prywatne tuż po przyjeździe na Ziemie Odzyskane. Wśród zasiedlających tereny powiatu bolesławieckiego znajdowała się grupa około 18 000 reemigrantów z Bośni.

Dodatkowo w godzinach przedpołudniowych  Pan Marek Szajda przeprowadził warsztaty dla grupy uczniów z Gimnazjum Samorządowego nr 2, które były ciekawą lekcją historii.
Oba spotkania odbyły się w Centrum Integracji Kulturalnej ‘Orzeł’ Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki, instytucji  która wspiera merytorycznie i organizacyjnie działania Stowarzyszenia. (info BOK-MCC)