Projekt nosi tytuł „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego – II etap” i ma na celu nie tylko rozwój technologiczny, ale także ułatwienie mieszkańcom dostępu do informacji o przestrzeni miejskiej.

W ramach pierwszego etapu projektu wykonano i udostępniono wysokorozdzielczą ortofotomapę lotniczą, która stanowi niezwykle cenne narzędzie dla naszych mieszkańców oraz instytucji publicznych. Ortofotomapa została opracowana na podstawie przetworzonych zdjęć lotniczych, które zostały zarejestrowane za pomocą zaawansowanych kamer. Dzięki precyzyjnemu dopasowaniu do jednolitej skali oraz osnowy geodezyjnej, powstał trójwymiarowy model terenu Bolesławca oraz Lwówka Śląskiego, który umożliwia jeszcze dokładniejsze analizy.

Tymczasowy serwis, gdzie można korzystać z opracowanych materiałów,  dostępny jest na stronie: https://boleslawiec.obliview.com/

W chwili obecnej udostępniono wysokorozdzielcze ortofotomapy, a także:

Trójwymiarowy model miasta:

Przedstawia trójwymiarowe wizualizacje obiektów miejskich, ukształtowania terenu miasta Bolesławiec, ale również warstwy zieleni. Pozwala na prezentowanie zmian zachodzących w przestrzeni miejskiej w sposób przejrzysty i bardzo dokładny. Dzięki dostępnym narzędziom serwisu możliwe są pomiary obiektów: wysokość, powierzchnia elewacji czy powierzchnia dachu.

Serwis umożliwia również przeprowadzenie analizy zacienienia. Po wprowadzeniu daty i godziny serwis wyliczy kąt padania słońca oraz wyznaczy cienie od wszystkich  obiektów. Analiza pozwala sprawdzić, czy na danym obszarze czas zacienienia w ciągu dnia będzie sprzyjający zabudowaniom czy też nie.

Mapa potencjału solarnego:

Pozwala na tworzenie analiz środowiskowych, w tym sprawdzenie powierzchni dachu budynku, a także ilości energii, która pada na połać dachu. Każdy  mieszkaniec miasta może sprawdzić, która część dachu posiada najlepszy potencjał solarny, gdzie umieszczenie baterii słonecznych będzie najbardziej efektywne oraz ile energii może zgromadzić na danej części dachu.

Co zyskują mieszkańcy Bolesławca dzięki tej innowacji? Przede wszystkim możliwość dokładnego sprawdzenia zagospodarowania terenu, pomiaru odległości, a także analizy stanu budynków, w tym dachów. To narzędzie to nie tylko nowoczesne wsparcie dla planowania przestrzennego, ale także doskonała pomoc w codziennych sprawach, takich jak ocena stanu nieruchomości czy sprawdzanie lokalnych zasobów.

Zachęcamy wszystkich mieszkańców do korzystania z tego nowoczesnego narzędzia, które z pewnością przyczyni się do lepszego zrozumienia naszej przestrzeni oraz ułatwi podejmowanie decyzji dotyczących rozwoju miasta. Bolesławiec stawia na nowoczesność i innowacje – inwestycje w technologie to nasza przyszłość.

W II etapie zadania planowane jest udostępnienie inwentaryzacji zieleni oraz udostępnienie ortofotomap archiwalnych oraz historycznych zdjęć lotniczych z lat 1944-1945. Umożliwi to porównanie aktualnych danych z archiwalnymi, dzięki czemu możliwe jest obserwowanie zmian jakie zaszły na przestrzeni lat.

Realizacja projektu pn. „Budowa Systemu Informacji Przestrzennej w północno-zachodniej części województwa dolnośląskiego – II etap” nr FEDS.01.03-IZ.00-0013/23, w ramach Priorytetu nr 1 „Fundusze Europejskie na rzecz przedsiębiorczego Dolnego Śląska” Działania nr 1.3 „Cyfryzacja usług publicznych” Programu Fundusze Europejskie dla Dolnego Śląska 2021–2027.