Generatywna sztuczna inteligencja w dydaktyce i wychowaniu”. Szkolenie poprowadził dr hab. Jacek Pyżalski, prof. Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu - pedagog, wiodący ekspert w dziedzinie edukacji i technologii; posiadający bogate doświadczenie zarówno jako wykładowca akademicki, jak i praktyk w obszarze wykorzystania nowoczesnych narzędzi w procesie nauczania oraz w projektach badawczych związanych z integracją nowoczesnych technologii w procesach uczenia (się).
Wykładowca mówił o generatywnej sztucznej inteligencji (GSI) w edukacji i wychowaniu. Wskazywał na szanse i korzyści wynikające z wykorzystania GSI w edukacji ¾ automatyzacja rutynowych zadań nauczyciela, wspomaganie kreatywności ucznia oraz poprawa efektywności uczenia; wsparcie w indywidualizacji nauczania. Podawał również konkretne przykłady zagrożeń związanych z użyciem GSI - dezinformacja, potencjalne ryzyko uzależnienia od technologii i ograniczenia krytycznego myślenia, jak również etyczne wyzwania związane z używaniem GSI - uczciwość w edukacji. Nauczyciele dowiedzieli się również jakie są perspektywy rozwoju GSI w edukacji.
Szkolenie organizowała Szkoła Podstawowa nr 4 im. Jana Matejki we współpracy z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury Międzynarodowym Centrum Ceramiki. W szkoleniu wzięło udział 67 nauczycieli.