To wyjątkowe wydarzenie było znakomitą okazją do uczczenia 35. rocznicy uchwalenia Konwencji - najważniejszego dokumentu stanowiącego o prawach najmłodszych oraz do podejmowania różnorodnych inicjatyw i działań związanych z prawami dziecka.

Kolor organizacji UNICEF symbolizuje jedność z młodymi ludźmi na świecie. Wykorzystanie koloru niebieskiego to element, który połączył wszystkie miejskie przedszkola publiczne, szkoły podstawowe oraz instytucje świętujące Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Dla zaangażowanych w przedsięwzięcie była to okazja, aby z jednej strony w sposób pozytywny i radosny uświadamiać wszystkim, że prawa dziecka są ważne i każde dziecko powinno móc z nich korzystać, z drugiej strony było to wydarzenie związane z okazywaniem solidarności oraz wsparcia wszystkim tym dzieciom na świecie, których prawa są naruszane.

W ramach tego wydarzenia zostało podjętych wiele wspólnych inicjatyw miejskich. Wstępnym działaniem było przeprowadzenie dwóch konkursów o tematyce praw dziecka. Konkurs plastyczny „Dziecięce marzenia i prawa”, który zachęcał dzieci do wyrażania swoich myśli i uczuć dotyczących praw dziecka w formie artystycznej, został zorganizowany przez Miejskie Przedszkole Publiczne nr 6 w Bolesławcu. Prace można podziwiać w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida - Centrum Wiedzy w Bolesławcu oraz na stronie internetowej przedszkola. Natomiast organizatorem Międzyszkolnego Konkursu Wiedzy o Prawach Dziecka „Mam prawo...” była Szkoła Podstawowa nr 5 im. Aleksandra Janowskiego w Bolesławcu. Celem konkursu było propagowanie znajomości praw wśród uczniów. Przygotowane na tę okazję prace plastyczne oraz napisane testy edukacyjne potwierdziły, iż dzieci wspaniale rozumieją znaczenie swoich praw.

W dniu 19 listopada 2024 r. w sali konferencyjnej BOK-MCC miała miejsce debata „Przestrzeganie praw dziecka czy pajdokracja” zorganizowana i przeprowadzona przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu. W debacie udział wzięli przedstawiciele osób dorosłych, młodzieży i dzieci. Wiodącym tematem debaty były prawa dziecka, ale jednocześnie nawiązywano do obowiązków i odpowiedzialności dzieci oraz młodzieży, które były częstym punktem odniesienia do konkretnych przykładów prezentowanych przez uczestników debaty. Natomiast Samorząd Uczniowski Szkoły Podstawowej nr 3 im. Armii Krajowej w Bolesławcu przygotował na tę uroczystość spotkania z klasami „Poznaj swoje prawa”, podczas których uczniowie zostali zaznajomieni z prawami dziecka opisanymi w poszczególnych artykułach Konwencji. Zdobyta wiedza stała się punktem wyjścia do przeprowadzenia happeningu z udziałem uczniów szkoły. Powyższe wydarzenia kształtowały postawę zaangażowania społecznego, uświadamiając dzieciom jednocześnie, iż mają swoje prawa i powinni wiedzieć, jak z nich korzystać.

Z kolei 20 listopada 2024 r. na bolesławieckim Rynku nastąpiło rozpoczęcie rywalizacji w formie gry miejskiej „W poszukiwaniu praw dziecka” organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 4 im. Jana Matejki w Bolesławcu. Punkty centralne znajdowały się przy instytucjach miejskich realizujących prawa dziecka na co dzień. Na zakończenie drużynowych zmagań wszyscy uczestnicy wraz z opiekunami spotkali się w Sali Rajców Urzędu Miasta Bolesławiec, aby ze zgromadzonych w czasie gry puzzli dokonać rekonstrukcji obrazu z nazwą danego prawa dziecka.

Miejskie przedszkola publiczne i szkoły podstawowe przygotowały szereg aktywności, które miały na celu przybliżenie najmłodszym tematyki ich praw, uwrażliwienie na potrzeby innych oraz budowanie świadomości na temat poszanowania praw dziecka. W ramach obchodów przedszkolaki oraz uczniowie poprzez wspólnie spędzony czas poznali prawa dziecka zawarte w Konwencji. Z kolei wyobrażenia dotyczące świata i przyszłości widzianej oczami dzieci i młodzieży były idealną przestrzenią nie tylko do kreatywnej zabawy, ale także dyskusji. Nie mogło zabraknąć kreatywnych warsztatów, zajęć z sensoplastyki, gazetek szkolnych, galerii prac plastycznych, prelekcji, quizów, zagadek, recytacji wierszy, seansów filmowych czy występów muzycznych o tematyce praw najmłodszych. Dzieci poznały swoje prawa podczas zajęć w oparciu o przygotowane scenariusze i materiały edukacyjne. Nauczyciele zaproponowali uczniom liczne aktywności, jakie dają nowoczesne technologie informacyjno-komunikacyjne. W czasie trwania obchodów miała także miejsce realizacja aktywności edukacyjnych o tematyce praw dziecka - przygotowanych do wieku dzieci grupy przedszkolnej, uczniów edukacji wczesnoszkolnej oraz szkolnej. Cała społeczność miejska aktywnie włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, realizując ciekawe i różnorodne inicjatywy oraz przedsięwzięcia.

Celem obchodów Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka w Bolesławcu było przedstawienie najmłodszym Konwencji o prawach dziecka jako najważniejszego dokumentu mówiącego o ich prawach oraz uświadomienie dzieciom, iż ich prawa to ważna sprawa - warto je znać, rozumieć i świadomie z nich korzystać. Znajomość tych praw pozwoli uchronić młode pokolenie przed różnymi niebezpieczeństwami, natomiast dorosłym przypomnieć o tym, iż należy dołożyć wszelkich starań, aby te prawa były przestrzegane. 20 listopada to szczególna data, która powinna kierować naszą myśl ku dzieciom i ich prawom. (info SP nr 3)