Partnerstwo Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Krkonošskégo muzeum ve Vrchlabí - obie instytucje współpracują intensywnie od ponad 20 lat. Wspólnie zrealizowały siedem transgranicznych projektów. Przedsięwzięcia te obejmowały remonty budynków, nowe aranżacje wystaw stałych, zakup nowoczesnego wyposażenia oraz wiele działań kulturalnych, wydawniczych i wystawienniczych. Wśród najważniejszych prac naukowych należy wymienić wydanie ponad 350-stronicowego trójjęzycznego katalogu „Bolesławiecka ceramika artystyczna w XVIII i XIX w. Wybrane typy dekoracji w zbiorach polskich, czeskich i niemieckich”, będący wynikiem współpracy naukowców, muzealników i kolekcjonerów z Polski i Czech. Wspólnie obie instytucje zorganizowały kilkaset pokazów, koncertów, prelekcji, projekcji filmowych, przedstawień teatralnych, pokazów historycznych, a także wystaw czasowych i warsztatów promujących niematerialne dziedzictwo pogranicza polsko-czeskiego, realizowanych nie tylko w partnerskich instytucjach, ale również w innych miastach.

Największym wspólnym przedsięwzięciem była realizacja cyklu projektów pod wspólną nazwą Via Fabrilis – Szlak Tradycji Rzemieślniczych, w efekcie którego powstał transgraniczny szlak łączący miejsca związane z różnymi rzemiosłami, obejmujący dzisiaj 33 miejscowości i 38 instytucji po polskiej oraz czeskiej stronie Karkonoszy i Gór Izerskich.

Zrealizowane projekty:

- Bolesławiecka kamionka jako przedmiot wymiany handlowej na terenie przygranicznym pomiędzy Śląskiem a Czechami (2002-2003),

- „VIA FABRILIS - szlak tradycji rzemieślniczych” (2008-2010),

- „Bolesławiec – Vrchlabi. Śladami wspólnej przeszłości” (2009-2010),

- „Ogrody żywej tradycji - ochrona wspólnego dziedzictwa pogranicza polsko-czeskiego” (2012-2014),

- „VIA FABRILIS – szlak tradycji rzemieślniczych II” (2013-2014),

- „Bolesławiec-Vrchlabí – aktywna transgraniczna współpraca muzeów” (2017-2019),

- „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis” (2019-2023).

Serdeczne gratulacje dla całego zespołu muzealników.

Warto przypomnieć, że bolesławieckie Muzeum Ceramiki od kwietnia 2024 r. zaprasza do swojej nowej siedziby w dawnym pałacyku Pücklera przy ul. Zgorzeleckiej 28/29. Zbiory Działu Ceramiki i Działu Historii Miasta można podziwiać w nowocześnie zaaranżowanych przestrzeniach. Dodatkową atrakcją dla zwiedzających jest przylegający do Muzeum zrewitalizowany zabytkowy park. Inwestycję zrealizowano w ramach projektu „Polska i Norwegia na Europejskim Szlaku Ceramiki: włączenie Bolesławca i Porsgrunn do międzynarodowej sieci współpracy miast o tradycjach ceramicznych”. Natomiast w październiku 2023 r. dotychczasowy budynek Działu Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 przekształcił się w Centrum Technik Dawnych Technik Garncarskich.  Centrum zostało stworzone w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”. Można tu zobaczyć wystawę współczesnej ceramiki bolesławieckiej produkowanej przez lokalne zakłady. W Centrum mieści się również w pełni wyposażona pracownia ceramiczna oferujące różnego typu warsztaty dla wszystkich zainteresowanych.