Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustaliła wiodące dla obecnego roku hasło wydarzenia: „Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem każdego człowieka”. Będzie ono przyświecało bolesławieckim obchodom święta, w ramach których odbędzie się konferencja. W jej trakcie uczestnicy usłyszą od prelegentów, że każdy ma prawo do zdrowia psychicznego, w jaki sposób o nie dbać i jak przerwać błędne koło lęku u osób chorujących na zaburzenia nerwicowe. Zostanie także poruszona tematyka ubezwłasnowolnienia poprzez podjęcie próby rozważenia: na ile jest to instytucja pomocy, a na ile zamach na prawa człowieka.

W trakcie konferencji zostaną udostępnione tzw. pokoje wsparcia dla osób zainteresowanych, w których nieodpłatnie będą pełnić dyżury specjaliści z dziedziny: psychologii, psychiatrii i prawa. W ramach artystycznego przerywnika wystąpi grupa teatralna „Szept” z Oddziału Dziennego Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu prezentując autorski spektakl pt. „Sen Alicji” . Odbędzie się także okolicznościowa wystawa prac plastycznych. Spotkanie zakończy się słodkim poczęstunkiem.

Konferencja odbędzie się w sali konferencyjnej Bolesławieckiego Ośrodka Kultury-Międzynarodowego Centrum Ceramiki – II piętro, w godzinach od 15.00 do 18.00.

Przeznaczona jest dla wszystkich mieszkańców miasta zainteresowanych tematyką. Wstęp na wydarzenie – bezpłatny.

Szczegółowy program konferencji:

Godz.: 15:00-15:10

              Przywitanie gości.

              Rozpoczęcie konferencji przez  Prezydenta Miasta Bolesławiec   Piotra Romana.

 

Godz.: 15:10-15:30

Wprowadzenie w temat przewodni tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego: „Zdrowie psychiczne jest uniwersalnym prawem każdego człowieka”- Olha Vyzhodova – psycholog kliniczny, psychoterapeuta

 

Godz.: 15:30-16:15

Prelekcja: „Nerwica – jak przerwać błędne koło lęku?’’Marcin Matych - lekarz, psychoterapeuta, specjalista Poradnictwa Psychospołecznego i Rodzinnego, członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, autor poradnika „Jak żyć z lękiem ?”

 

Poruszane zagadnienia:

 

-czy to już nerwica? – kilka słów o kontekście społecznym lęku, o objawach i ich konsekwencjach,

 

- jak radzić sobie w zaburzeniach lękowych? – od czego zacząć, kto może pomóc, jak „to” wychwycić u dzieci, strategie radzenia….,

 

- koncepcja „gry o lepsze życie”.

 

Godz.: 16:15-17:00

 

Prelekcja: ”Instytucja ubezwłasnowolnienia – pomoc, czy zamach na prawa człowieka?”Arkadiusz Malak - adwokat

 

Poruszane zagadnienia:

 

- czym jest ubezwłasnowolnienie (rodzaje, korzyści, konsekwencje dla człowieka),

 

- w jakich sytuacjach życiowych należy stosować instytucję ubezwłasnowolnienia?,

 

- jak wyglądają formalności, gdzie złożyć wniosek, koszty, czy potrzebna jest pomoc prawnika,

 

- pojęcie przymusu bezpośredniego – kto może stosować i w jakich sytuacjach?

 

Godz.: 17:00-17:40

Przedstawienie grupy teatralnej „Szept”, pt. „Sen Alicji”

 

Godz.: 17:40-17:45

Zakończenie spotkania i zaproszenie na słodki poczęstunek

 

Plan działań towarzyszących:

Ø  Pokoje wsparcia – nieodpłatne dyżury specjalistów w pomieszczeniach dostępnych na I piętrze Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki (sala plastyczna i sala taneczna mała) :

- Olha Vyzhodova - psycholog kliniczny, psychoterapeuta w godz. 15:40 – 17:40

 

- Marcin Matych – lekarz psychiatra, psychoterapeuta w godz. 16:30 – 17:30

 

- Arkadiusz Malak - adwokat w godz. 17:00 – 18:00

O wejściu do specjalisty decyduje kolejność przyjścia.

 

Honorowy patronat nad bolesławieckimi obchodami Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego sprawuje Prezydent Miasta Bolesławiec. Wydarzenie zostało dofinansowane z budżetu miasta Bolesławca.

Współorganizatorami wydarzenia są dwa bolesławieckie środowiskowe domy samopomocy, Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu.