Tym razem wydarzenie skierowane było do uczniów IV klas, którzy wcielili się w role pionierów przybyłych do Bolesławca w 1946 r. Ważnym elementem fabularnym gry były dzieje Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa.
Pięcioosobowe reprezentacje bolesławieckich szkół SP 1, SP 3, SP 4, SP 5 oraz Publicznej Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów stawiły się o wyznaczonej porze w symbolicznym dla lokalnych reemigrantów miejscu - dworcu kolejowym. W imieniu miasta przybyłych podróżników przywitał delegat, który wręczył na początek każdemu pamiątkową przypinkę. Potem przyszedł czas na pierwsze wyzwania. Wspólną podróż rozpoczęliśmy od ustalenia miejsc, z których przybyli do Bolesławca pierwsi osadnicy. Zmęczeni po podróży, udaliśmy się w okolicę pobliskiej stołówki. Organizatorzy zadbali o prowiant dla nowo przybyłych, w który zaopatrzyliśmy się u gościnnego kucharza, poznając przy okazji przepisy charakterystyczne dla poszczególnych grup reemigrantów. W kolejnym punkcie, Biurze Urzędu Repatriacyjnego zaaranżowanym na potrzeby wydarzenia w Punkcie Informacji Turystycznej, stosowny urzędnik zmobilizował wszystkich do kolektywnej pracy przy odgruzowaniu miasta. Po “dobrej robocie” głównym celem drużyn stało się dostarczenie zagubionych przez Siostry Adoratorki walizek. Odtwarzając drogę, jaką w początkowych latach przebyły siostry, poznaliśmy m.in. nauczycielkę, a raczej organizatorkę powojennej szkoły. Pomogliśmy urządzić klasę i wzięliśmy udział w niezapomnianej lekcji “w plenerze”. Właściwą drogę do Sióstr wskazała nam ostatecznie przemiła, budująca nowy powojenny ład, Pani Urzędnik. Przy okazji wiele dowiedzieliśmy się o zniszczeniach, jakich doznała bolesławiecka starówka.
Ostatecznie wszystkim grupom udało się bezpiecznie dostarczyć zagubione walizki do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Adoratorek przy ul. Zgorzeleckiej. Na miejscu czekało na wszystkich zakodowane zadanie, przygotowane z użyciem współczesnych technologii. Po jego rozwiązaniu, wszystkie grupy narysowały własne, wielkoformatowe wersje portretu św. Marii De Mattias, które zasiliły ostatecznie istniejącą już wystawę o podobnej tematyce, zorganizowaną w auli klasztornej. W imieniu gospodyń powitała nas s. Elżbieta. Opowiedziała przy okazji o bohaterce portretów i zarazem patronce Bolesławca, zaprosiła nas także do wnętrza muzeum im. św. Marii De Mattias. Po pracowitym dniu przyszedł czas na podsumowanie i nagrody, na które złożyły się m.in. publikacje dotyczące losów powojennych bolesławian oraz słodkie upominki sprezentowane przez siostry.
W tym roku zespół organizatorski stanowili delegaci ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. J. Kusocińskiego, Szkoły Podstawowej nr 4 im. J. Matejki oraz Muzeum Ceramiki przy wsparciu MOSiR w Bolesławcu. W imieniu wszystkich organizatorów serdecznie dziękujemy siostrom Adoratorkom Krwi Chrystusa w Bolesławcu za ogromne wsparcie i gościnę. Dziękujemy również Gminie Miejskiej Bolesławiec za udostępnienie wnętrz ratusza, a przede wszystkim szkołom oraz drużynom, które wzięły udział w tegorocznej edycji. Do zobaczenia za rok! (info MC)