Międzynarodowy Dzień Puzzli, znany też jako Międzynarodowy Dzień Łamigłówek lub Dzień Składanki i Łamigłówki, to święto obchodzone od około połowy lat 90-tych.  Dzień Puzzli ma zwrócić uwagę na ich pozytywny wpływ na nasz mózg. Łamigłówki świetnie rozwijają koncentrację oraz stymulują obszary odpowiedzialne w umyśle za logiczne myślenie. Celem święta jest podkreślenie roli, jaką wszelkie łamigłówki pełnią w nauce i rozwoju każdego człowieka oraz zachęta do jak najczęstszego sięgania po przeróżne zadania i zagadki logiczne.

Dlatego nauczycielki zadbały, by tego dnia nie zabrakło zabaw, gier i wyzwań związanych z tematyką obchodzonego święta. Przedszkolaki układały puzzle o różnym stopniu trudności, tworzyły swoje własne puzzlowe kompozycje oraz rozwiązywały łamigłówki na tablicy interaktywnej. Zadania o zróżnicowanym stopniu trudności motywowały najmłodszych do podejmowania kolejnych puzzlowych wyzwań. Powstałe obrazki wywołały na twarzach dzieci duży zachwyt, satysfakcję oraz towarzyszącą im radość z osiągniętego celu. Wszyscy świetnie się bawili. Zastosowano także puzzlowy recykling i dzieci wykorzystały niekompletne puzzle do wykonania oryginalnych stworków.

Puzzle oraz różnego typu układanki towarzyszą dzieciom cały rok, jest to jedna z najchętniej wybieranych aktywności zarówno w  przedszkolu, jak i w domu. O walorach edukacyjnych można by długo pisać.  Czego uczy układnie puzzli? Choćby wytrwałości w dążeniu do celu i koncentracji na zadaniu. Zabawa puzzlami sprawia, że dziecko rozwija tak zwaną zdolność analizy i syntezy wzrokowej, czyli rozkładania całości na poszczególne elementy i ponownego składania ich w całość. Ponadto stymuluje rozwój mózgu, ćwiczy spostrzegawczość, koncentrację i cierpliwość. Buduje wiarę we własne możliwości, trenuje pamięć i rozwija manualnie. Układanie puzzli daje dziecku poczucie, że coś tworzy, ponieważ z rozsypanych elementów, które osobno nic nie przedstawiają, powstaje nagle spójny obraz. Dlatego warto dzieci zachęcać do tego typu aktywności cały rok. A Międzynarodowy Dzień Puzzli ma nam tylko tym przypomnieć. (info MPP nr 3)