-… To niemal nadzwyczajna zbieżność historyczna sprawiła, że gdy 17 października 1992 r. burmistrzowie Rolf Krieger i Józef Król uroczyście podpisali w sąsiednim Muzeum Miejskim umowę o partnerstwie, w Berlinie odbywała ceremonia żałobna za zmarłego krótko wcześniej Willego Brandta. Nad uroczystością w Siegburgu unosił się obraz jego uklęknięcia w Warszawie, wspaniałego gestu – prośby o przebaczenie za hitlerowskie zbrodnie. W tych uroczystych i świątecznych dniach października 1992 roku nad naszym miastem unosił się wyjątkowy nastrój. (…) Dobry nastrój w 1992 roku był zauważalny już przed przybyciem oficjalnych delegacji. Najpierw przybyło 40 uczniów z liceum z Bolesławca, którzy w te pamiętne październikowe dni byli gośćmi swoich rówieśników z gimnazjum przy Alleestrasse. To było pierwsza wymiana. Po nich nastąpiło wiele innych… – przypomniał w swoim wystąpieniu burmistrz Stefan Rosemann – gospodarz spotkania.
W wieloletniej historii partnerstwa Bolesławca i Siegburga, oprócz wymiany młodzieżowej, muzyków, sportowców, oficjalnych delegacji okolicznościowych, były również spotkania, które żywo dotykały historii obu krajów. Odbywały się konferencje historyczne, wystawy muzealne oraz szereg wspólnych projektów międzynarodowych i bilateralnych. Na przestrzeni lat dziesiątki młodych ludzi spotykało się w Siegburgu lub Bolesławcu na wymianie młodzieżowej, wymianie między szkołami, grupami muzycznymi czy sportowymi. To wzajemne kontakty, wizyta w kraju sąsiada, w mieście partnerskim pozwoliły na bezpośrednie wzajemne poznanie kultury, tradycji, nawiązanie znajomości i przyjaźni, z których wiele do dziś jest pielęgnowanych. - W organizację tych wydarzeń zaangażowanych było wiele osób zarówno po stronie Bolesławca, jak i Siegburga – dziś nie sposób wymienić wszystkich, ale można i trzeba powiedzieć wszystkim – dziękuję, za doprowadzenie do wspólnego partnerstwa, pielęgnowanie naszego partnerstwa oraz idei współpracy miast partnerskich – podkreślił prezydent Bolesławca Piotr Roman.
-(…) Na przestrzeni lat intensywność współpracy poszczególnych grup interesariuszy partnerstwa miast bliźniaczych zmieniała się, ale wzajemna sympatia i zaufanie pozostawały niezmienne. Dziś nasze relacje mają inny, solidarnościowy wymiar. Kilka dni temu, 20 sierpnia 2022 r., przedstawiciele miast partnerskich podpisali w Bolesławcu „Deklarację solidarności”, w której opowiadają się za pełnym poparciem dla narodu ukraińskiego, który broni swojego kraju, zgodnie z ideą poszanowania prawa międzynarodowego, wolności oraz wartości demokratycznych. Wśród sygnatariuszy jest Stefan Rosemann – burmistrz Siegburga. (…) dziś jesteśmy w innej rzeczywistości i nasze partnerstwo ma inny od zwyczajowego wymiar. Partnerstwo Bolesławca i Siegburga otworzyło się na potrzeby innych, bo taki jest wymóg czasu, sytuacji w Europie, wojny w sąsiadującej z Polską Ukrainie. W 1992 roku Polska, Bolesławiec, znajdował się w innej rzeczywistości. Krótko po zmianach ustrojowych, politycznych i gospodarczych w naszym kraju. Partnerstwo z Siegburgiem pozwoliło naszemu miastu na możliwość patrzenia w przyszłość z perspektywy suwerennych, kapitalistycznych krajów Unii Europejskiej – informował prezydent Piotr Roman. Przypomniał również, że Siegburczyk, były burmistrz miasta, Rolf Krieger jest Honorowym Obywatelem Bolesławca – jest to najwyższe wyróżnienie jakie może nadać Rada Miasta.
Uroczystość zwieńczyło symboliczne podpisanie aktu odnowienia deklaracji partnerstwa między miastami przez burmistrza Stefana Rosemanna i prezydenta Piotra Romana, w asyście Józefa Pokładka, przewodniczącego Rady Miasta Bolesławiec.
Dopełnieniem wizyty była modlitwa międzykulturowa oraz wspólne złożenie kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny.