– Szanowni Państwo, z dużą satysfakcją przyjęłam informację o Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Bolesławcu. Żałuję, że nie mogę wraz Państwem uczestniczyć w uroczystościach, pragnę jednak zapewnić, że całym sercem jestem z Wami, bowiem to święto w szczególny sposób łączy Polaków w poczuciu dumy z pięknego historycznego dziedzictwa … – przekazała Elżbieta Witek, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, w liście skierowanym do uczestników i organizatorów Wojewódzkich Obchodach Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja w Bolesławcu. W imieniu Marszałek Sejmu RP list odczytał poseł Szymon Pogoda.
Z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, będącej jednym z najważniejszych symboli niepodległości Polski, mieszkańcy Bolesławca spotkali przy Pomniku 100-lecia Odzyskania Niepodległości na uroczystym apelu z udziałem Kompanii Honorowej 23. Śląskiego Pułku Artylerii, Miejskiej Orkiestry Dętej „Bolesławiec” oraz pocztów sztandarowych. W uroczystości, której organizatorami byli Wojewoda Dolnośląski Jarosław Obremski, Prezydent Miasta Bolesławiec Piotr Roman, Dowódca 23. Śląskiego Pułku Artylerii płk Krzysztof Malankiewicz, wzięli udział Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski, Biskup Diecezji Legnickiej Andrzej Siemieniewski, Biskup Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego Waldemar Pytel, parlamentarzyści ziemi dolnośląskiej, przedstawiciele władz samorządowych województwa dolnośląskiego i ziemi bolesławieckiej, przedstawiciele duchowieństwa, dowódcy i komendanci jednostek i instytucji wojskowych oraz przedstawiciele służb mundurowych na czele z Zastępcą Dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Janem Wojno oraz żołnierze US Army stacjonujący w Bolesławcu na czele z ppłk. Richardem Peacock, przedstawiciele organizacji społecznych, żołnierze, funkcjonariusze, weterani, harcerze, mieszkańcy ziemi bolesławieckiej i Dolnego Śląska.
Wśród wystąpień okolicznościowych przypomniano, że Święto Narodowe Trzeciego Maja to dla nas jedna z najważniejszych dat w Polsce. W 1791 r. uchwalono jeden z najważniejszych w polskiej historii dokumentów - pierwszą w Europie, a druga na świecie konstytucję. Ustawa rządowa do dziś pozostaje wzniosłym symbolem dążeń Polaków do życia w wolny, suwerennym i sprawiedliwym kraju: „…wolni od hańbiących obcej przemocy nakazów, ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy, dopóki by naród w czasie prawem przepisanym wyraźną wolą swoją nie uznał potrzeby odmienienia w niej jakiego artykułu…” – czytamy w preambule Ustawy rządowej z 3-go maja 1791 roku.
Nieprzypadkowy wybór Bolesławca na tegoroczne Wojewódzkie Obchody Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja zaakcentował wojewoda Jarosław Obremski, przypominając historią miasta i zasłużone postacie z Bolesławca, ważną rolę bolesławieckiego szpitala powiatowego w regionie podczas pandemii, zaangażowanie Bolesławca w pomoc Ukrainie. -…Naszym zadaniem jest rozumna troska o suwerenność i niepodległość. Wolność nie jest dana na zawsze - wie o tym pokolenie Amii Krajowej, wiedzą o tym ludzie Solidarności, a dziś z całym okrucieństwem tę lekcję przerabia Ukraina – powiedział wojewoda.
Marszałek Cezary Przybylski podkreślił, że „Święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja stało się dla nas dniem pokrzepienia i narodowej dumy. Dla wielu pokoleń była ona punktem odniesienia, wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne...”
Aspekt wspólnotowy, wolnościowy i niepodległościowy w historii Bolesławca po drugiej wojnie światowej podkreślił prezydent miasta Piotr Roman. Przywołał indywidualne losy mieszkańców pochodzących z różnych stron świata, w tym pierwszy zorganizowany transport, który dotarł do Bolesławca 17 września z Drohobycza i kolejne z dawnych Kresów Wschodnich, z terenów byłej Jugosławii, z Francji, Sybiraków i innych. – Trzeba było odbudować zniszczone miasto i zbudować miasto. Odbudować materialnie i zbudować duchowo. To się udało. Pomimo wszelkich trudności. Ten tygiel kulturowy zadziałał dobrze - dzięki kulturze, wspólnej religii, tolerancji i umiejętności wybaczania. Dzięki kulturze dialogu. Takiej Polski sobie życzymy. Polski, w której każdy znajdzie swoje miejsce, w której każdy człowiek jest wartością… – powiedział m.in. prezydent Piotr Roman.
Wydarzenie przy Pomniku 100-lecia Odzyskania Niepodległości poprzedzone zostało uroczystą Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Przewodniczył jej bp Andrzej Siemieniewski, homilię wygłosił ks. dr Stanisław Kusik, proboszcz parafii MBNP, który przypomniał dzieje jezuity włoskiego Juliusza Mancinellego – związanego z kultem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.
3 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Nawiązuje ona do ważnych wydarzeń z historii Polski: obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r., ślubów króla Jana Kazimierza - powierzenia królestwa opiece Matki Bożej, a także do uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Uroczystości z okazji Narodowego Święta Konstytucji Trzeciego Maja towarzyszył pokaz sprzętu strażackiego i wojskowego.