Jednym z tych, którzy przywędrowali po II wojnie światowej na Dolny Śląsk jest właśnie Jan Bujak, syn Antoniego i Anieli. Miał wtedy dwa lata. Bośni, gdzie się urodził nie mógł pamiętać. Znał ją jednak dobrze z opowieści rodziców, dziadków i znajomych. W Polsce ukończył Studium Nauczycielskie, a potem Akademię Rolniczą we Wrocławiu. Kształcił się też w warszawskiej SGGW. Przez wiele lat pracował jako pedagog w Olszynie Lubańskiej, Rakowicach Wielkich i Jeleniej Górze. Był doradcą metodycznym i dyrektorem szkoły średniej. Za swoją pracę zawodową i działalność społeczną otrzymał wiele zaszczytnych wyróżnień.

Parę lat temu Jan Bujak postanowił utrwalić dzieje polskiego osadnictwa w Bośni. Skrzętnie zbierał opowieści, dokumenty, materiały źródłowe, fotografie. W oparciu o nie, powstał niezmiernie ciekawy cykl książek „Galicjanie i Serbowie” obejmujący trzy okresy emigracji Polaków z Galicji do Bośni oraz reemigracji do powojennej Polski:

Część pierwsza: Jędrek i Zosia (1887-1919) – obejmuje okres życia w Galicji, emigrację oraz początki na bośniackiej ziemi do zakończenia I wojny światowej.
Część druga - W Bośni: Wicek i Ania (1919-1940) – to sielskie życie na bośniackiej wsi z sąsiadami Serbami, przedstawiająca wieloletnią pracę na roli i zbieranie jej obfitych plonów.
Część trzecia – Wojna i wyjazd do Polski: Antoni i Aniela (1940-1950) – losy Polaków w Bośni w czasie II wojny światowej oraz reemigracja do powojennej Polski na Dolny Śląsk.

‘Ocalić od zapomnienia – 70 lat od powrotu Polaków z Bośni’ to kontynuacja projektu rozpoczętego w ubiegłym roku, jako cyklu otwartych spotkań, których celem jest przekazywanie w atrakcyjny sposób naszej historii młodszym pokoleniom. W związku z przypadającą w 2016 roku rocznicą, spotkania odbywają  się pod kątem rocznicowym. Będzie to 5 osobnych spotkań. Ich charakter będzie różnorodny – prelekcje, promocja książek, prezentacje materiałów i publikacji  historycznych. Naszymi gośćmi będą kolejno: Tadeusz Jurkowski, Jan Bujak, Tomasz Jacek Lis, Marek Szajda i Anna Bober – Tubaj. Spotkania odbywać się będą w okresie od kwietnia do listopada przy wsparciu Bolesławieckiego Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki. (info BOK-MCC)