O godz. 10.00 na dziedzińcu Działu Historii Miasta bolesławieckiego muzeum stawiło się 30 miłośników turystyki rowerowej. Po krótkim przywitaniu przez patrona honorowego rajdu Zenona Piątkowskiego oraz przedstawicieli organizatorów imprezy – Muzeum Ceramiki i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bolesławcu rowerzyści ruszyli w 30-kilometrową trasę południowym odcinkiem żółtego szlaku turystycznego okrążającego Bolesławiec.
Oprócz aktywnego spędzenia czasu wolnego rajd dawał także możliwość poznania interesujących miejsc, zabytków i pomników przyrody naszego regionu. W najciekawszych punktach trasy zaplanowano przystanki, na których można było wysłuchać krótkich opowieści historycznych Tadeusza Orawca oraz wziąć udział w konkursach i zabawach.
Pierwszy postój nastąpił w parku przy kościele parafialnym w Kruszynie – miejscu, w którym niegdyś znajdował się cmentarz. Należał on do wspólnoty ewangelickiej Braci Morawskich, którzy w 1743 r. założyli w tym miejscu osadę o nazwie Gnadenberg. Po wojnie funkcjonowała ona jako odrębna wieś pod nazwą Godnów. a częścią Kruszyna stała się dopiero w 1973 r. Uczestnicy rajdu mieli okazję poznać historię powstania i rozwoju osady oraz okoliczności jej zniszczenia pod koniec II wojny światowej.
Następnym punktem na trasie była Warta Bolesławiecka, znana z najstarszego zachowanego w naszym powiecie dworu renesansowego. Malowniczy budynek, który powstał przed 1540 r., uległ po wojnie znacznemu zniszczeniu. Obecnie jest mozolnie odbudowywany przez dzisiejszego właściciela – Stanisława Kuduka. Zainteresowani mogli sprawdzić swoją spostrzegawczość, odnajdując różnice pomiędzy dzisiejszym wyglądem dworu, a stanem przedwojennym, znanym z dawnych grafik. Rajd zatrzymał się także przy położonych obok wsi ruinach Gwiezdnego Zamku (niem. Sternburg), by poznać różne teorie dotyczące jego powstania i pierwotnej roli.
Kolejny postój miał miejsce w Wartowicach – wsi znanej w Europie ze złóż piaskowca, który w miejscowych kamieniołomach był wydobywany od XIV w. Wpłynęło to na kierunek rozwoju miejscowości, która z tradycyjnej wsi stała się w XIX w. osadą przemysłową.
W Suszkach grupa zatrzymała się na chwilę przy ruinach XIX-wiecznego wiatraka typu holenderskiego. Wszyscy chętni mogli przy tej okazji sprawdzić swoje umiejętności rozpoznawania gatunków zbóż po kłosach i ziarnach, co wbrew pozorom okazało się zadaniem niełatwym.
Następną miejscowością na szlaku były Stare Jaroszowice, jedna z licznych wsi w naszym powiecie, w których przed wojną były dwa kościoły: katolicki i ewangelicki. Najpierw uczestnicy zatrzymali się przy ruinach neoromańskiego kościoła ewangelickiego wybudowanego w l. 1842-44, a później przejechali do kościoła katolickiego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. W świątyni, której początki sięgają przełomu XIV i XV w., Tadeusz Orawiec zwrócił uwagę wszystkich na niepozorne późnogotyckie sakramentarium, będące przejawem ideologicznej walki wyznania rzymskokatolickiego z prądami husyckimi w XV w.
Ostatni przystanek rajdu zaplanowano w Kraszowicach, przy ruinach następnego renesansowego pałacu wybudowanego przed 1578 r. przez ród von Bibranów. Opłakany stan kolejnej cennej budowli wzbudził wśród uczestników rajdu ożywioną dyskusję na temat możliwości i perspektyw ochrony zabytków w naszym kraju. Około godz. 14.00 cała grupa dotarła do mety rajdu w Ośrodku Wypoczynkowo Sportowym przy ul. Spacerowej. Tam na wszystkich czekał poczęstunek – kiełbaski i karkówka z grilla.
W czasie biesiady wszyscy chętnie rozwiązali krótki quiz sprawdzający podstawowe informacje o odwiedzonych miejscach, a potem wzięli udział w konkursie na najwolniejszy przejazd na rowerze. W podsumowaniu imprezy wzięła udział wiceprezydent miasta Bolesławiec Renata Szewczyk, odznaczając pamiątkowymi medalami wszystkich uczestników rajdu, którzy pokonali oba etapy. Ponadto wręczyła uczestnikom zabaw i konkursów nagrody ufundowane przez organizatorów: akcesoria rowerowe i albumy prezentujące archiwalne fotografie Bolesławca oraz bolesławiecką ceramikę. W połączonej klasyfikacji zabaw, konkursów i quizu wyniki były następujące:
kat. do lat. 18:
Lena Dul
Oliwia Paszek
kat. powyżej lat 18:
Marek Łysiak
(ex aequo): Janusz Łysiak, Zbigniew Kot
(ex aequo): Marek Całusiński, Andrzej Krotewicz, Andrzej Talar
Wyniki konkursu rowerowego:
I miejsce Roman Kowalski
II miejsce Mieczysława Mocna
III miejsce Oliwia Paszek
IV miejsce Janusz Łysiak
V miejsce Marek Całusiński
VI miejsce Krystyna Struś
VII miejsce Andrzej Krotowicz
VIII miejsce Andrzej Talar
IX miejsce Zbigniew Gaweł
(info MOSiR)