W deklaracji jest również jest również mowa o  realizacji wspólnych projektów, w tym inwestycyjnych, sprzyjających polepszeniu życia mieszkańców Zbaraża i Bolesławca. List intencyjny został podpisany 7 maja 2016 roku na zamku w Zbarażu. Przy okazji warto przypomnieć, że w roku 1649 zamek w Zbarażu odegrał swoją najważniejszą rolę dziejową, stając się dla wielu pokoleń Polaków symbolem zaciętej obrony. Do dziś jest celem wycieczek wielu Polaków, w tym młodych bolesławian, którzy systematycznie przyjeżdżają na dawne Kresy II RP w celu porządkowania cmentarzy cywilnych i wojskowych w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”, realizowanej od 4 lat przez młodzież bolesławiecką.
W uroczystym podpisaniu gromadnie uczestniczyli mieszkańcy Zbaraża, przedstawiciele ruchów obywatelskich i stowarzyszeń, którzy realizują projekty polsko-ukraińskie – reprezentanci nowo powstającego Polskiego kulturalno-oświatowego towarzystwa „Zbaraż” z prezesem Piotrem Bajdeckim oraz  reprezentanci Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Bolesławcu z prezes Barbarą Smoleńską. W trakcie swojej 27 –letniej działalności Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Bolesławcu zrealizowało szereg projektów i akcji. W ostatnim czasie warto wspomnieć m.in. udział w projekcie „Ocalić od zapomnienia – Kresowiacy”, którego efektem była publikacja „Ocalić od zapomnienia. Wspomnienia bolesławieckich Kresowian”. Projekt zrealizowało Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. W Bolesławcu prezentowano m.in. wystawy: „Cmentarz Obrońców Lwowa” oraz „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia Sieniawa k. Zbaraża 9-18.07.2012 r.”, przedstawiającą  efekty prac uczniów z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Majora Henryka Sucharskiego. W październiku ubiegłego roku w Bolesławcu gościła młodzież ze Zbaraża, która pod opieką Barbary Smoleńskiej miała okazję poznać rówieśników, historię i kulturę Bolesławca oraz wykonać własne dzieła ceramiczne.
Podczas spotkania w Zbarażu prezydent Bolesławca Piotr Roman zaprezentował miasto, bogatą historię Bolesławca wraz z jego różnorodnością kulturową. Na pamiątkę podpisania listu intencyjnego gospodarze otrzymali ceramiczny wazon i obraz z widokiem na bolesławiecki ratusz. Prezenty wręczyli prezydent Piotr Roman i przewodniczący Rady Miasta Jarosław Kowalski. Uroczyste podpisanie poprzedziły spotkania z Polakami i Ukraińcami – mieszkańcami Zbaraża, podczas których był czas na wspólne muzykowanie, wyminę doświadczeń i omówienie przyszłych projektów. Warto przy tej okazji wspomnieć, że w styczniu  bieżącego roku prezydent Piotr Roman wystąpił, w odpowiedzi na apel Wojewody Dolnośląskiego, z propozycją przyjęcia do Bolesławca rodziny polskiego pochodzenia z Ukrainy.
Delegacja z Bolesławca wraz z merem Zbaraża Romanem Polikrowskim  udała się również na okoliczne cmentarze, na których polskie groby związane są z historyczną obecnością Polaków na Ukrainie. Nekropolie te, polskie miejsca pamięci na Ukrainie, porządkuje również młodzież z Bolesławca pod opieką prezes Barbary Smoleńskiej. Na tegoroczny wyjazd w celu porządkowania polskich grobów swój akces zgłosiło już ok. 50 uczniów z bolesławieckich szkół.