Urząd Miasta w Bolesławcu przypomina, że wszelkie działania inwestycyjne w obszarze lokalizacji ogródków gastronomicznych oraz obiektów tymczasowych wymagają też zgody Gminy Miejskiej Bolesławiec wyrażonej w formie umowy dzierżawy gruntu.

W Bolesławcu, w obrębie Starego Miasta, miała miejsce interwencja Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał Gminie Miejskiej Bolesławiec – jako właścicielowi gruntu – demontaż ogródka w formie namiotu przy jednej z bolesławieckich restauracji, który powstał bez wymaganego pozwolenia. Niedostosowanie się do nakazu Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, tj. do rozebrania i usunięcia namiotu, skutkowałoby karami administracyjnymi zarówno dla restauratora, jak i Gminy Miejskiej Bolesławiec.

Prezydent Miasta Bolesławiec - na prośbę restauratora oraz przyjmując argumenty finansowo - gospodarcze dotykające placówki restauracyjno - gastronomiczne w dobie pandemii - zwrócił się do Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zawieszenie nakazu demontażu ogródka gastronomicznego w formie namiotu. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wyraził zgody na odroczenie terminu demontażu namiotu.  

Warto zaznaczyć, że w celu zachowania reżimu sanitarnego restauratorzy zdecydowali się również w tym sezonie zwiększyć wynajmowane powierzchnie pod ogródki gastronomiczne.  W Bolesławcu, ze względu na szczególne okoliczności wynikające z ograniczeń związanych z pandemią, funkcjonuje zarządzenie Prezydenta Miasta, które dotyczy minimalnych stawek czynszu dzierżawnego za grunty stanowiące własność Gminy Miejskiej Bolesławiec z przeznaczeniem pod czasową lokalizację ogródków gastronomicznych. Od 15 maja 2021r. do 31 października 2021 r. ustalono jednolitą stawkę czynszu dzierżawnego w wysokości 1 zł/m2 netto miesięcznie.