Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to inicjatywa, której głównym celem jest zachęcanie ludzi do zmiany niekorzystnych dla zdrowia i środowiska przyzwyczajeń. Konkretnie chodzi o wybieranie ekologicznych środków podróżowania, np. roweru czy komunikacji miejskiej Wiele miast przygotowuje różne atrakcje, jak choćby konkursy z nagrodami, happeningi, gry terenowe, wycieczki, pikniki, warsztaty czy festiwale. Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to pomysł, który w życie w 2002 roku wprowadziła Komisja Europejska. Już pierwsza edycja przyciągnęła ponad 400 samorządów z 23 krajów, a w kolejnych latach liczba chętnych wzrosła, włączyła się m. in. Rosja, Korea Południowa, Wenezuela czy Wietnam. W akcji bierze również udział Polska. Termin tego wydarzenia obejmuje dni od 16 do 22 września, a zwieńczeniem starań organizatorów jest Europejski Dzień bez Samochodu w ostatni dzień.

W bieżącym roku MCEE zaplanowało następujące akcje i wydarzenia realizowane we współpracy z instytucjami miejskimi i wolontariuszami:

16 września  - w Rynku -  otwarcie wystawy poświęconej historii bolesławieckiego MZK oraz PKS połączone z podsumowaniem corocznego konkursu dla przedszkolaków „Autobusem miejskim przez Bolesławiec”. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie wjazd najstarszych i najnowszych autobusów bolesławieckich firm transportowych.

18 września – w sali Forum dwa przedstawienia „Kolory miasta” o tematyce ekologicznej skierowane do sześcio-  i siedmiolatków.

18 września – w Centrum Wiedzy, godz. 17.00 spotkanie autorskie z Robertem Maciągiem podróżnikiem i pisarzem oraz prezentacja energoroweru  - urządzenia edukacyjnego zakupionego na wyposażenie Centrum Wiedzy.

19 września – w Centrum Integracji Kulturalnej, godz. 17.00, posumowanie konkursu fotograficznego „Z ekologicznym transportem”

22 września – w Rynku,  w godzinach 10.00 – 14.00 czynne będzie  stanowisko diagnostyki rowerowej przygotowane przez bolesławiecki sklep rowerowy oraz stanowisko znakowania rowerów przez Straż Miejską

W tym samym czasie  trwać będzie coroczna akcja „Nasze miasto oddycha” – czyli przekazywanie mieszkańcom miasta sadzonek drzew i krzewów w zamian za przyniesione , posegregowane elektroodpady, plastik lub makulaturę.

Wszystkie działania finansowane są z budżetu Gminy Miejskiej Bolesławiec.