W Dziale Ceramiki otwarto wystawę czasową „Od manufaktury magnackiej do przemysłu” ze zbiorów Muzeum Narodowego w Kielcach. Wernisażowi towarzyszyło kuratorskie oprowadzanie dr Magdaleny Śniegulskiej-Gomuły – kierownika Działu Rzemiosła Artystycznego MN w Kielcach, która opowiedziała o historii najstarszej polskiej wytwórni porcelany, działającej do dzisiejszego dnia. Na wystawie można obejrzeć kilkaset obiektów z największej w Polsce kolekcji ceramiki ćmielowskiej oraz prześledzić zmiany jakie zaszły w technologii wytwarzania porcelany oraz technikach dekoratorskich na przestrzeni ponad dwustu lat. Wystawie towarzyszyły warsztaty plastyczne, prowadzone przez Bożenę Jędrzejczyk. Uczestnicy mogli spróbować sił w dekoracji zastawy stołowej wzorami inspirowanymi prezentowaną w gablotach ceramiką.

W Dziale Historii Miasta odbył się wernisaż wystawy „Biżuteria i kamienie szlachetne ze zbiorów Muzeum Czeskiego Raju w Turnovie”. Na ekspozycji zaprezentowano zbiory mineralogiczne oraz biżuterię historyczną i współczesne projekty autorskie. Zgromadzonych gości po ekspozycji oprowadził kurator wystawy dr Miroslav Cogan – opiekun zbiorów turnovskiej biżuterii i rzemiosła artystycznego, który opowiedział o kilkuwiekowej tradycji obróbki granatów i lokalnej produkcji biżuterii. Prezentacji towarzyszyły warsztaty biżuteryjne, prowadzone przez Mirosławę Bednarowicz i Ewę Wojciechowską. W trakcie zajęć można było wykonać ozdoby z wykorzystaniem mas plastycznych oraz zatopionych w żywicy suszonych kwiatów.

Tegoroczną edycję zakończyło zwiedzanie ratusza miejskiego. Była to kolejna odsłona nocnego odkrywania bolesławieckich zabytków, która zgromadziła wielu zainteresowanych.

Serdecznie dziękujemy za udział w Nocy Muzeów. Zapraszamy w następnym roku! (info MC)