Idea projektu narodziła się we włoskim mieście Faenza, które w 2018 roku obchodziło 50. rocznicę otrzymania Nagrody Europy, przyznanej temu miastu w 1968 roku przez Radę Europy za działania propagujące wartości wspólnoty europejskiej. Bolesławiec nawiązał współpracę z miastem Faenza - jednym z najważniejszych europejskich ośrodków ceramicznych w 2009 roku. W realizacji projektu aktywnie uczestniczy młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu. Projekt ma na celu:
- uwrażliwienie obywateli i młodzieży na wartości europejskie,
- promowanie lepszej znajomości instytucji i polityk UE, a także przywilejów obywateli Wspólnoty,
- uczynienie Europy bardziej zrozumiałą i bliższą dla jej obywateli,
- podkreślenie roli stowarzyszeń młodzieżowych i grup nieformalnych zajmujących się tematyką UE
Pierwsza część projektu ma na celu zrozumienie, jak zmieniło się społeczeństwo w ciągu ostatnich 50 lat, koncentrując się na wartościach, które doprowadziły do powstania UE oraz debacie nad obecnymi i przyszłymi wyzwaniami. W tym celu uczniowie I LO przeprowadzają obecnie wywiady na temat percepcji Unii Europejskiej z reprezentantami różnych grup wiekowych.
Opracowano również ankietę, którą można wypełnić online. Zachęcamy do wypełnienia ankiety, która jest anonimowa. Zajmuje to zaledwie kilka minut i pomoże w realizacji celów projektu. Link do ankiety: https://surveyhero.com/c/ef71c19a
Druga część projektu koncentruje się na przyszłości, angażując uczniów z miast partnerów projektu, w tym przedstawicieli Młodzieżowej Rady Miasta Bolesławiec, którzy uczestniczyć będą w symulacji posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Podczas całego projektu szczególna uwaga poświęcona jest bardzo ważnemu problemowi z puntu widzenia codziennego życia obywateli UE, czyli imigracji, a w konsekwencji integracji kulturowej. Projekt pośrednio przyczynia się do zrozumienia historii i procesu, który doprowadził do powstania UE. Obywatele wszystkich grup wiekowych będą dyskutować o swojej przyszłości, przedstawiając własne opinie na temat tego, jak powinna wyglądać i funkcjonować UE oraz jakich oczekują zmian.
Partnerzy projektu: Bergerac (Francja), Bolesławiec, Byala (Bułgaria), Daugavpils (Łotwa), Faenza (Włochy), Schwäbisch-Gmünd (Niemcy), Talavera de la Reina (Hiszpania), Timisoara (Rumunia).