W pracowniach w budynku BOK-MCC dla miłośników prac manualnych odbyły się warsztaty plastyczne „Morze rozświetlone tysiącami barw” gdzie pod okiem instruktorów: Mateusza Grobelnego, Edyty Orlińskiej, Katarzyny Zarówny powstawały prace ceramiczne. Uczestnicy wykonali 12 mozaik inspirowanych morzem m.in. ośmiornice, rekiny, ryby. Wszystkie prace zostały poszkliwione. W następnym etapie prace zostaną wypalone, złożone i sklejone tak aby mogły zostać podwieszone na płycie. Ostatnim etapem będzie podświetlenie powstałych rzeźb ceramicznych. Efekt pracy uczestników warsztatów będzie można zobaczyć na wystawie w BOK-MCC w czerwcu.
Na zajęciach u Magdaleny Koniecznej „Patchwork - warsztaty tkaniny i batiku” uczestnicy zajęć tworzyli batik, patchwork oraz maskotki, poznali ściegi i podstawy krawiectwa. Nabyli również umiejętności pracy z tkaniną.
Miłośnicy klimatów bluesowych na warsztatach gitarowych mieli okazję rozwijać swoje umiejętności frazowania, kostkowania i harmonii u instruktora Mirosława Kuca, znanego mieszkańcom m.in. z zespołu Tres.
Fani tańca mieli szerokie pole do wyboru
Z podstawami kroków i rytmów tańca orientalnego w dwóch grupach wiekowych zapoznawała uczestników Alicja Kowal. Pełne gracji ruchy oraz egzotyczne dźwięki zapewniły młodszym i starszym dziewczętom wspaniałą zabawę.
Uczniowie, którym nie straszne jest stanie na głowie i inne akrobacje, a do tego taniec to ich żywioł, wybrali zajęcia break dance u Pawła Klimka. Na początek - rytmika oraz akrobatyka z elementami break dance oraz podstawy: feeling, top rock i footwork.
Osoby ceniące sobie tradycję wzięły udział w warsztatach tańca ludowego i śpiewu „To i owo na ludowo” u instruktorki prowadzącej na co dzień Zespół Pieśni i Tańca „Bolesławiec” w BOK-MCC Agnieszki Radwańskiej. Dzieci podczas zajęć poznały tańce, pieśni oraz stroje ludowe z kilku regionów Polski. Uczyły się Krakowiaka, Poloneza, Kujawiaka oraz suity tańców dolnośląskich. Każdy miał okazję przymierzyć strój ludowy z danego regionu i w nim zatańczyć. Dzieci uczyły się również nazw poszczególnych części garderoby w języku staropolskim. Maluchy z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyły poszczególne układy choreograficzne.
Najmłodsi uczestnicy ferii w BOK-MCC mogli pogimnastykować się na zajęciach „Aerobiku dla dzieci” z Agnieszką Radwańską. Zajęcia te opierały się na prostych krokach oraz ćwiczeniach wzmacniających poszczególne partie mięśni. Celem tych warsztatów była poprawa kondycji, siły i sprawności dzieci. Uczestnicy na podstawie współpracy w grupie wykonywali szereg zabaw integracyjno-ruchowych i łączyli je z ćwiczeniami rytmicznymi, ćwiczyli z rekwizytami m.in. z piłką, kijkiem gimnastycznym, wstążką oraz z poduszkami. Dzieci mimo fizycznego zmęczenia z uśmiechem opuszczały salę taneczną. Maluchy przekonały się, że gimnastyka to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu.
W budynku Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” młodzi miłośnicy fotografii mieli okazję zapoznać się tajnikami fotografii cyfrowej, otworkowej i analogowej pod okiem znanego bolesławieckiego fotografa Grzegorza Sidorowicza.
Również w CIK „Orzeł” odbywały się warsztaty wokalne prowadzone przez Barbarę Lendzian. Tutaj młodzież wykonywała ćwiczenia z emisji głosu, doskonaliła intonację melodii z uwzględnieniem rytmu, dynamiki i artykulacji. Pracowała również nad ćwiczeniami oddechowymi i dykcją. Kształtowała umiejętność pracy z mikrofonem i prawidłową postawę podczas śpiewu. Na wybranych polskich utworach zapoznała się z interpretacją tekstu i ruchu scenicznego.
Pierwszy tydzień zajęć teatralnych z Urszulą Frąszczak-Matyjewicz, to przede wszystkim zajęcia integrujące, pokazujące podstawy animacji teatralnej oraz gry i zabawy.
Uczestnicy warsztatów filmowych „No to CIK! Się kręci” pod okiem operatora kamery Michała Szweda poznawali podstawowe pojęcia dotyczące postprodukcji w filmie i telewizji oraz technikę filmową.
Pierwszy tydzień działań feryjnych w CIK „Orzeł” zakończyły warsztaty muzyczne dla uczestników pracowni BOK-MCC poprowadzone przez Michała Sołtana. W zajęciach wzięli udział uczestnicy pracowni gitary Mirosława Kuca i pracowni wokalnej prowadzonej przez Barbarę Lendzian. Muzyk, kompozytor, wokalista i instrumentalista opowiedział o swoich doświadczeniach, o wolności tworzenia w muzyce, o procesie twórczym. Wspólnie z uczestnikami tworzył nowe kompozycje muzyczne.
Finałem warsztatów był koncert Michała Sołtana „No weź, ej weź! Czyli nietuzinkowo o miłości”. Jeden ze swoich utworów zagrał z Wojciechem Andrzejewskim - podopiecznym Mirosława Kuca z pracowni gitary. Relację z warsztatów zrealizował Michał Szwed prowadzący Pracownię filmową BOK-MCC.
Efekt tej pracy oraz uczestników zajęć wokalnych, teatralnych i filmowych odbywających się w CIK „Orzeł” będzie można zobaczyć na „Walentynkowym podsumowaniu zajęć feryjnych” w CIK „Orzeł” - 12 lutego o godz. 18.00. Gorąco polecamy i zapraszamy. Wstęp wolny.
Ponadto w pierwszym tygodniu ferii młodzi widzowie chętnie korzystali z oferty filmów wyświetlanych w Kinie Forum. Przyciągnął ich atrakcyjny repertuar i cena biletów. Prawie 1 200 widzów obejrzało animacje: „Odlotowa przygoda” w wersji klasycznej i 3D, „Barbie: Tajne Agentki” oraz jednorazowe seanse filmów w 3D za 10 zł - "Happy Feet 2 - Tupot małych stóp” i „Lego Przygoda 3D”. (info BOK-MCC)