W kwietniu br. Rada Miasta Bolesławiec podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia programu „Bolesławiecka Karta Mieszkańca” wraz z wykazem zniżek na usługi świadczone przez miejskie instytucje, jednostki i podmioty organizacyjne działające w zakresie kultury, sportu i rekreacji:
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bolesławcu
1)Termy Bolesławiec: - 5% od ceny biletu wstępu do term solankowych, - 5% od ceny biletu wstępu do groty solnej, - 5% od ceny biletu wstępu do siłowni i fitness. Zniżka nie dotyczy usług świadczonych w strefie SPA i zabiegów kosmetycznych.
2)Ośrodek Wodno-Sportowy:- 10% od ceny biletu wstępu na baseny letnie, korty tenisowe, boiska: siatkówka plażowa i boules. Zniżka nie dotyczy wypożyczalni sprzętu oraz opłat placowych, wynajęcia terenu festynowego (wiaty), usług hotelarskich.
3)Lodowisko Bolesławiec: - 10% od ceny biletu wstępu na lodowisko. Zniżka nie dotyczy wypożyczania sprzętu, w tym łyżew.
4)Leśny Potok: - 10% od ceny biletu wstępu na basen i korty tenisowe. Zniżka nie dotyczy wypożyczalni sprzętu, opłat placowych oraz wynajęcia wiaty.
Udzielone rabaty nie dotyczą usług z obszaru reklamy, udostępniania obiektów (wynajem, dzierżawa), wynajmu sprzętu technicznego, usług hotelowych oraz organizacji imprez na zlecenie.
- Muzeum Ceramiki w Bolesławcu - Dział Ceramiki przy ul. Adama Mickiewicza, Dział Historii Miasta przy ul. Kutuzowa: darmowy wstęp do Muzeum (obydwa działy).
- Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł” przy ul. Chopina: - 10% od ceny biletów na seanse filmowe.
- „ORKA” Kryta Pływalnia Sportowo-Rekreacyjna przy pl. Ks. Jerzego Popiełuszki: 5% od ceny biletu wstępu na basen, 5% od ceny biletu na basen z sauną, 5% od ceny biletu na siłownię.
Do otrzymania „Bolesławieckiej Karty Mieszkańca” uprawniony jest każdy mieszkaniec miasta Bolesławiec, który:
1) rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych do Urzędu Skarbowego w Bolesławcu oraz w swoim zeznaniu podatkowym deklaruje, że jego miejscem stałego zamieszkania jest miasto Bolesławiec;
2) jest rolnikiem, utrzymującym się wyłącznie z rolnictwa;
3) jest osobą bezrobotną;
4) otrzymuje zasiłek stały z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bolesławcu.
Do otrzymania BKM uprawnieni są również następujący członkowie rodziny osoby, która rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych do Urzędu Skarbowego w Bolesławcu oraz w swoim zeznaniu podatkowym deklaruje, że miejscem stałego zamieszkania jest miasto Bolesławiec - stale zamieszkujący w mieście Bolesławiec, nieuzyskujący dochodów:
1) niepracujący współmałżonek;
2) dzieci do ukończenia 18 roku życia, a kontynuujący naukę do 25 roku życia;
3) osoby niepełnosprawne.
Do otrzymania BKM uprawnione są także dzieci przebywające w domu dziecka zlokalizowanym w mieście Bolesławiec oraz w rodzinach zastępczych z terenu miasta Bolesławiec.
BKM wydawana jest na okres 5lat, na wniosek złożony w Urzędzie Miasta Bolesławiec. Ulgi z tytułu posiadania BKM nie łączą się z ulgami wynikającymi z innych kart wydanych na podstawie uchwał Rady Miasta Bolesławiec.
Celem programu „Bolesławiecka Karta Mieszkańca” jest m.in. poprawa warunków i jakości życia mieszkańców, poprzez zwiększenie dostępu do usług publicznych, oferty sportowo-rekreacyjnej i kulturalnej, a także kształtowanie kultury spędzania czasu wolnego. Program „Bolesławiecka Karta Mieszkańca” posłuży jednocześnie umocnieniu poczucia tożsamości lokalnej, większemu uczestnictwu mieszkańców w życiu społecznym Bolesławca, a także przyczyni się do zwiększenia wpływów do Gminy Miejskiej Bolesławiec z tytułu udziału w podatku od osób fizycznych.