W konkursie ‘Barwy Niepodległej” jury postanowiło nagrodzić i zgodnie z regulaminem zakwalifikować do kalendarza na rok 2018 prace 12 autorów. Oprócz zamieszczonej pracy w wyjątkowym kalendarzu, autorzy otrzymali nagrody rzeczowe. Były to Tablety BLACKBERRY (PLAYBOOK 64 GB). Nagrody z rąk Prezydenta Miasta Bolesławiec Piotra Romana odebrali:
Julia Bielak ze Szkoły Podstawowej nr 4
Kasia Kuśnierz ze Szkoły Podstawowej nr 2
Natalia Mysia, ze Szkoły Podstawowej nr 4
Michalina Płocharczyk ze Szkoły Podstawowej nr 2
Natalia Laskowska z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1
Klaudia Kucia ze Szkoły Podstawowej nr 2
Mateusz Koliński ze Szkoły Podstawowej nr 2
Anna Wójcik z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1
Beata Turowska ze Szkoły Podstawowej nr 1
Zuzanna Starczewska ze Szkoły Podstawowej nr 2
Urszula Kolińska ze Szkoły Podstawowej nr 2
Laura Ciduło z Miejskiego Przedszkola Publicznego nr 1
W konkursie na plakat z okazji „Jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości” jury postanowiło wyróżnić 6 autorów i przyznać tylko jedną nagrodę, która trafiła do Czesława Matyjewicza. Wyróżnienia otrzymali: Justyna Łoniewska, Aleksandra Fila, Barbara Deberna, Maria Szlendak, Wiktoria Kapuścińska i Zofia Matyjewicz. Wszystkich nagrodzono zestawami plastycznymi. Pozostali uczestnicy konkursu, których prace znalazły się na wystawie otrzymali pamiątkowe dyplomy i wyjątkowe kalendarze na rok 2018.
Celem dwuetapowego konkursu plastycznego ‘Barwy Niepodległej’ było pielęgnowanie tradycji obchodów najważniejszych polskich świąt państwowych oraz kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych poprzez formy przekazu artystycznego, a także rozwijanie aktywności twórczej dzieci i młodzieży w wieku 6 – 15 lat. Konkurs przeprowadzony był w dwóch etapach: szkolnym i miejskim. Po 10 najlepszych prac wybranych w etapie szkolnym (i przedszkolnym), zgodnie z regulaminem konkursu trafiło na wystawę zorganizowaną we foyer Centrum Integracji Kulturalnej „Orzeł”. Konkurs na plakat z okazji „Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości” skierowany był do osób powyżej 16 roku życia. Prace zakwalifikowane do wystawy oceniło jury w składzie: Emil Piasecki /Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich/, Edyta Orlińska /artysta plastyk/ i Katarzyna Zarówny /specjalista ds. wystawiennictwa w BOK – MCC/.
Finisaż wystawy uświetnił recital przygotowany przez uczniów PSM I st w Bolesławcu. Na scenie wystąpili: Milena Sas, Zuzia Kuśnierz oraz Wojtek Andrzejewski, Dominik Bezkorowajny i Justyna Pankowska.
Projekt „Niepodległa to MY” dofinansowany jest ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Organizatorem i realizatorem projektu jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki, a partnerami: Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Witolda Lutosławskiego w Bolesławcu, Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich oraz Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Bolesławcu.
W ramach projektu „Niepodległa to My” w dniu 11 listopada w Bolesławieckiej Bazylice Maryjnej odbył się koncert Pieśni Patriotycznych w wykonaniu 5 bolesławieckich chórów: Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, „Kamerton” - PSM I st., parafialnego „Voce d'Argento” i miejskiego „Canatate Deo”. Przed koncertem, w Rynku zaprezentowało się Stowarzyszenie Kawaleryjskie im. 6. Pułku Ułanów Kaniowskich.