Przedstawiciele redakcji Fujingaho w składzie: redaktor – Yumi Matsunaga, fotograf – Hiroshi Abe i tłumacz – Izumi Fujita korzystali z atrakcji przygotowanych w ramach tegorocznego Bolesławieckiego Święta Ceramiki: targów ceramiki i miasteczka animacji ceramicznych w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki. Brali również udział w wernisażu wystawy „Magia włoskiej ceramiki. Naczynia z Vietri sul Mare” w Muzeum Ceramiki. Odwiedzili 6 firm ceramicznych, które swoje produkty sprzedają na rynku japońskim: Galię s.c. Ceramikę Użytkową; Ceramikę Millena s.c. Dariusz Sikorski, Wiesława Seneszyn; Ceramikę Bolesławiecką Kalich; Fabrykę Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński&Zwierz; „Ceramikę Artystyczną” Spółdzielnię Rękodzieła Artystycznego oraz Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, zapoznając się ze specyfiką produkcji w małych i dużych zakładach ceramicznych. W każdym z zakładów wykonano zdjęcia charakterystycznych dla poszczególnych zakładów form i dekoracji oraz przeprowadzono wywiady z właścicielami i zarządzającymi firmami. Redakcja odwiedziła również Muzeum Ceramiki, zapoznając się z historią bolesławieckiego rzemiosła. Spotkała się również na specjalnej prezentacji z Janiną Bany-Kozłowską, głównym projektantem w Zakładach Ceramicznych „Bolesławiec” oraz Anną Bober-Tubaj, dyrektor Muzeum Ceramiki.

          Relacja z pięciodniowego pobytu w Bolesławcu zostanie przedstawiona w obszernym 16-stronicowym, bogato ilustrowanym, artykułu o bolesławieckiej ceramice. Materiał ukaże się w noworocznym wydaniu czasopisma, jako dodatek specjalny.
Bogate zbiory bolesławieckiego Muzeum Ceramiki oraz proces wytwarzania ceramiki w lokalnych zakładach są również w kręgu zainteresowania redakcji telewizyjnych. We wtorek, 26 września, zespół Muzeum Ceramiki gościł ekipę dziennikarzy z japońskiej telewizji publicznej NHK, którzy przygotowują program podróżniczy. Bolesławiec znalazł się na szlaku podróżniczym realizatorów programu o Dolnym Śląsku.