W tym roku organizatorzy zaprosili seniorów do łużyckiej miejscowości Schleife. Gminę zamieszkuje liczna mniejszość serbołużycka (ludność należąca do słowiańskiej grupy etnicznej), która posługuje się dialektem pośrednim pomiędzy językiem górno- i dolnołużyckim. We wsi znajduje się Centrum Kultury Serbołużyckiej z przepiękną ekspozycją muzealną. Wyjazd do Schleife obfitował w atrakcje kulturalne. Stanowił przede wszystkim okazję do poznania historii i kultury Serbołużyczan. Uczestników zachwyciły stroje i zwyczaje mniejszości serbołużyckiej. W Schleife zwiedzili także miejscowy kościół protestancki, w którym spotkali się z pastor parafii – Jadwigą Mahling. Opowiedziała ona z pasją (do tego biegle posługując się językiem polskim!) o historii i życiu społeczności a także wyzwaniach, które stoją przed mieszkańcami tej małej gminy.  Po smacznym obiedzie grupa udała się na spotkanie z przyrodą – do Parku Głazów Narzutowych w Nochten. Jest to wyjątkowy w Europie Środkowej park, stanowiący przykład rekultywacji terenów pokopalnianych po zakończeniu wydobycia węgla brunatnego. Od 2003 roku ten niepowtarzalny ogród,  którego głównym elementem jest  około 7000 różnorodnych głazów, zachwyca tysiące turystów.

W wyjeździe  ze strony polskiej uczestniczyli przedstawiciele następujących organizacji i grup seniorskich:
•    Lubań: Ośrodek Wsparcia Dziennego, Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy w Lubaniu,
•    Nowogrodziec: Dom Dziennego Pobytu, Związek Nauczycielstwa Polskiego,
•    Bolesławiec: Dom Dziennego Pobytu, Klub "Carpe Diem".

W wydarzeniu wzięli udział także seniorzy z Saksonii i północnej części Czech. Łącznie ponad 150 osób. Kolejne spotkanie seniorów z trzech przygranicznych regionów odbędzie się już za rok, tym razem w Polsce. Spotkanie odbyło się  w ramach projektu pt. „SENIORZY W SIECI”, realizowanego przez Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e.V. w Miltitz (www.csb-miltitz.de), w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu (www.pogranicze-csb.home.pl), przy dofinansowaniu ze środków Funduszu Małych Projektów w Euroregionie Nysa. Więcej informacji:
Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu www.pogranicze-csb.home.pl