Na czas festiwalu, w centrum Bolesławca, powstała osada reemigrantów, którą zasiedliły koła gospodyń wiejskich oraz stowarzyszenia. Była to również okazja do  spróbowania specjałów kuchni bałkańskiej oraz rywalizacji w konkursie kulinarnym na „dobrą pitę“ i „kociołek bałkański“.
Festiwal rozpoczął barwny korowód zespołów folklorystycznych oraz wspólny tradycyjny taniec ludowy Kolo. Folklor krajów południowosłowiańskich zaprezentowały lokalne zespoły folklorystyczne oraz zaproszeni goście – Gradsko Kulturno Umjetnicko Drustvo "PRONIJA" z Prnjavora.  Wieczorem na scenie wystąpił zespół Słowiany.

Tradycyjnie już, oficjalne rozpoczęcie imprezy poprzedziło spotkanie zespołów folklorystycznych z władzami miasta i zaproszonymi gośćmi. W tym roku w bolesławieckiej Sali Rajców z wykonawcami spotkali się ambasadorowie Bośni i Hercegowiny oraz Serbii, delegacja z miasta partnerskiego Prnjavor (Bośnia i Hercegowina), przedstawiciele MSZ, Przedstawicielstwa  Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu, powiatu bolesławieckiego oraz stowarzyszeń lokalnych.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się impreza towarzysząca festiwalowi - „Bałkańskie rytmy w Termach Bolesławiec”. W tym dniu solankowa kąpiel, rytuały saunowe oraz relaks w grocie solnej odbywały się przy żywiołowej bałkańskiej muzyce.