Celem projektu jest dalsze wzmocnienie i intensyfikacja współpracy podmiotów i społeczności w sferze kulturowej, społecznej i obywatelskiej oraz redukowanie barier w tym zakresie na rzecz rozwoju pogranicza przy wykorzystaniu istniejących więzi.

 

 

 

W ramach FMP dofinansowane będą małe projekty realizowane w takich dziedzinach jak: transport, gospodarka i turystyka, środowisko, klimat i energia, zarządzanie ryzykiem, zdrowie i bezpieczeństwo, kultura, sport, edukacja i wiedza, współpraca instytucji i mieszkańców i obejmujące działania, które przyczyniają się do wzmocnienia i intensyfikacji współpracy transgranicznej, w szczególności:

 

- organizację i przeprowadzanie seminariów, konferencji, i itp.,

 

- organizację i przeprowadzanie spotkań, wymiany doświadczeń, wydarzeń kulturalnych, sportowych i turystycznych,

 

- wymianę grup, dzieci, młodzieży, studentów i uczniów,

 

- działania edukacyjne, w tym moduły językowe mające na celu podniesienie kompetencji językowych poszczególnych języków sąsiadów,

 

- opracowywanie wielojęzycznych publikacji i materiałów informacyjnych (przynajmniej w języku polskim i niemieckim),

 

- opracowywanie wspólnych systemów informacyjno-komunikacyjnych na obszarze pogranicza.

 

 

 

Łączny koszt małego projektu nie może przekroczyć 100.000 EUR. Wysokość dofinansowania ze środków EFRR wynosi maksymalnie 80% wydatków kwalifikowalnych, nie więcej jednak niż 30.000 EUR i nie mniej niż 3.000 EUR.

 

 

 

Obszar wsparcia obejmuje: powiaty: bolesławiecki, jaworski, karkonoski, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki, złotoryjski, żarski i miasto Jelenia Góra oraz powiaty: Görlitz i Bautzen.

 

 

 

Informacje o FMP znajdują się na www.euroregion-nysa.pl i euroregion-neisse.de.

 

 

 

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg Polska – Saksonia 2021-2027 oraz ze środków .budżetu państwa