Trwają intensywne prace modernizacyjne przy adaptacji budynku po Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14 na potrzeby pracowni ceramiczno-garncarskiej, a pracownicy bolesławieckiego muzeum organizują warsztaty, pokazy i wystawy, promujące bolesławiecką kamionkę i tajniki jej powstawania w polsko-czeskim regionie transgranicznym. W ostatnią niedzielę, 02.07.2023 r. gościliśmy z warsztatami dekoracji biskwitów techniką stempelkową we Wleniu. 

 

Zajęcia były jedną z atrakcji Jarmarku Rzemiosła – jednego z najważniejszych elementów kulturalnej imprezy plenerowej „Tygiel Tradycji”, która odbywała się na wleńskim rynku w dniach 30.06-02.07.2023 r. Tematem wiodącym jarmarku były tradycyjne rzemiosła oraz regionalne zwyczaje, gdzie na wielu stanowiskach każdy chętny mógł spróbować swoich sił m.in. w kowalstwie, stolarstwie, wikliniarstwie, wiciu wianków, wykonywaniu różnego rodzaju ozdób czy garncarstwie i zdobieniu ceramiki. Uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez bolesławieckich muzealników najpierw próbowali zakomponować ozdobne wzory na papierowych formach, a następnie przenosili je na biskwitowe kształty: talerzyki, miski, kubki, figurki. Tworzenie barwnych ornamentów zainteresowało zarówno dzieci, jak i dorosłych. Oczywiście każdy uczestnik warsztatów mógł zabrać własnoręcznie ozdobione unikatowe naczynie na pamiątkę udziału w jarmarku.

 

Bezpłatne warsztaty są jednym z działań popularyzujących tradycje rzemieślnicze regionu. Jego realizacja odbywa się w ramach projektu „Centra dawnych rzemiosł na szlaku Via Fabrilis”, realizowanego przez Gminę Miejską Bolesławiec we współpracy z Gminą Miejską Kłodzko i Miastem Jaroměř w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020. (info MC)